Jak rozumieć pojęcie „innych składników majątku”?

Like Don't move Unlike
 
2

Pojęcie „innych składników majątku” w kontekście estońskiego CIT odnosi się do aktywów, które mogą być wykorzystywane przez podatnika w jego działalności gospodarczej. Ustawa o CIT nie precyzuje ścisłej definicji tego pojęcia, co oznacza, że jego interpretacja może być dość szeroka i obejmować różne rodzaje aktywów, zarówno materialnych, jak i niematerialnych.

Do ukrytych zysków (UZ) nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (WNzDG) nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

b) w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

W praktyce interpretacyjnej pojęcie „innych składników majątku” obejmuje wszelkie zasoby, które mogą być używane przez firmę w prowadzonej działalności, nie ograniczając się wyłącznie do pojazdów, środków transportu, czy maszyn.

Zatem mamy do czynienia z katalogiem otwartym …

Pojęcie to może odnosić się do różnych zasobów, takich jak sprzęt komputerowy, urządzenia produkcyjne, a nawet nieruchomości, o ile nie są one wykorzystywane w pełni w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki objętej estońskim CIT. Pojęcie to należy rozumieć w szerokim kontekście, obejmującym wszystkie aktywa, które nie mieszczą się w innych wymienionych kategoriach majątku, ale które mają wartość i mogą być wykorzystywane w prowadzonej działalności, przy czym rozciągać się ono może także na aktywa niematerialne, takie jak prawa autorskie, licencje czy inne prawa majątkowe, które mogą być wykorzystywane w celach gospodarczych.

… bardzo otwartym.

Czyli pojęcie „innych składników majątku” obejmuje szeroki zakres aktywów, zarówno materialnych, jak i niematerialnych, które mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki objętej estońskim CIT.

A przykłady znajdziesz poniżej.

1. Maszyny i urządzenia przemysłowe

W przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz budowlanych szczególne znaczenie mają maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych oraz realizacji usług.

Do tej kategorii zaliczyć można m.in.:

Maszyny budowlane, takie jak:

– koparki,

– walce,

– dźwigi.

Maszyny produkcyjne, w tym:

– roboty przemysłowe,

– linie montażowe.

2. Sprzęt elektroniczny i biurowy

W każdej nowoczesnej działalności gospodarczej niezbędne jest wyposażenie w sprzęt elektroniczny, który również kwalifikuje się jako środek trwały, o ile spełnia ustawowe kryteria.

Do najczęściej spotykanych należą:

a) Sprzęt komputerowy:

– komputery stacjonarne,

– laptopy,

– tablety.

b) Urządzenia peryferyjne:

– drukarki,

– skanery,

– kserokopiarki,

– projektory.

c) Sprzęt audio-wideo:

– kamery,

– mikrofony,

– głośniki.

3. Urządzenia telekomunikacyjne

Do środków trwałych zaliczyć można również urządzenia zapewniające łączność w przedsiębiorstwie, takie jak: telefony komórkowe, telefony stacjonarne.

4. Inne pojazdy i środki transportu

Środki transportu w firmie nie ograniczają się wyłącznie do pojazdów osobowych. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na alternatywne formy transportu, które również mogą stanowić środki trwałe, w tym:

– motocykle,

– skutery,

– rowery,

– hulajnogi elektryczne.

5. Wyposażenie biurowe

Nieodzownym elementem każdej przestrzeni biurowej jest odpowiednie wyposażenie, które również należy traktować jako środek trwały. Przykłady to:

– biurka,

– krzesła,

– szafy,

– regały.

Nie chcesz płacić estońskiego CIT? To udowodnij.  W tych sytuacjach to właśnie na podatniku (spółce objętej estońskim CIT) ciąży obowiązek udowodnienia, że nie ma podstaw do opodatkowania.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.