Jakie są stawki CIT w estońskim CIT?

Like Don't move Unlike
 
2

Estoński CIT różni się od klasycznego CIT nie tylko zasadą opodatkowania, ale też samymi stawkami podatku. Poniżej krótki przegląd, jak to wygląda w praktyce.

Stawki podstawowe

W estońskim CIT obowiązują dwie stawki, zależne od wielkości podatnika:

10% CIT (15% w 2021 r.) – dla małych podatników oraz podmiotów rozpoczynających działalność,

20% CIT (25% w 2021 r.) – dla pozostałych spółek.

To jednak nie wszystko, bo estoński CIT działa inaczej niż klasyczne opodatkowanie. Podatek jest należny dopiero przy wypłacie zysku, a wtedy oprócz CIT pojawia się też PIT od dywidendy (19%).  

Z uwagi na mechanizm zaliczenia CIT na PIT w efekcie całkowite obciążenie podatkowe wynosi:

20% (CIT + PIT) w przypadku małego podatnika lub firmy rozpoczynającej działalność,

25% (CIT + PIT) w przypadku pozostałych podatników.

Opodatkowanie dochodu z przekształcenia

Jeśli przed wejściem w estoński CIT dochodzi do przekształcenia działalności (np. z jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.), może wystąpić tzw. dochód z przekształcenia. Podatek wynosi wtedy 19% i dotyczy różnicy między wartością rynkową składników majątku a ich wartością podatkową.

Korekta wstępna

Przed przejściem na ryczałt spółka (jeżeli wcześniej była opodatkowana klasycznym CIT) musi przeprowadzić korektę wstępną – czyli porównać księgowe przychody i koszty z tymi podatkowymi. Jeżeli powstanie z tego tytułu dochód, on również podlega opodatkowaniu stawką 19%.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.