Jeden dzień spóźnienia może kosztować fortunę – rygorystyczne podejście fiskusa do podpisu sprawozdania finansowego

Like Don't move Unlike
 
1

Wybór ryczałtu od dochodów spółek (estońskiego CIT) kusi przedsiębiorców uproszczonymi zasadami rozliczeń i odroczeniem opodatkowania zysków do momentu ich wypłaty. Jednak za tą atrakcyjną formą opodatkowania kryje się pułapka formalna, w którą – jak pokazują najnowsze interpretacje Krajowej Informacji Skarbowej – wpadło już wiele spółek.

Mowa o terminowym sporządzeniu i podpisaniu sprawozdania finansowego.

Sporządzenie i podpisanie sprawozdania po terminie? Utrata prawa do estońskiego CIT

Organy podatkowe konsekwentnie prezentują stanowisko, zgodnie z którym niedochowanie terminów przewidzianych w ustawie o rachunkowości (UoR) w zakresie sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego oznacza brak skutecznego przejścia na ryczałt, jeśli podatnik zdecydował się na zmianę formy opodatkowania w trakcie trwającego roku podatkowego. Oznacza to, że wiele spółek – często nieświadomie – może być zobowiązanych do korekty rozliczeń nawet za kilka lat wstecz, wraz z naliczeniem odsetek od zaległości w podatku CIT. W skrajnych przypadkach możliwe jest również postępowanie w zakresie odpowiedzialności karnej skarbowej.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 28j ustawy o CIT, aby skutecznie wybrać ryczałt, należy:

1. Złożyć zawiadomienie ZAW-RD w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem;

2. W przypadku wyboru ryczałtu w trakcie roku podatkowego także zamknąć księgi rachunkowe na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem oraz sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Ustawa o rachunkowości (art. 45 i 52 UoR) precyzuje natomiast, że:

  1. Sprawozdanie finansowe należy sporządzić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego,
  2. Sprawozdanie musi być podpisane przez wszystkie wymagane osoby w tym samym terminie,
  3. Podpisanie stanowi potwierdzenie, że dokument spełnia wymogi ustawy.

Fiskus bezlitosny dla spóźnialskich

Praktyka organów podatkowych pokazuje, że przekroczenie terminu choćby o jeden dzień skutkuje uznaniem wyboru estońskiego CIT za nieskuteczny. Przykładowo, Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 28 lutego 2025 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.65.2025.2.ZK uznał, że spółka, która sporządziła i podpisała sprawozdanie po terminie, pomimo wcześniejszego złożenia ZAW-RD, jest podatnikiem rozliczającym się według zasad klasycznego CIT.

Wystarczy spóźnić się o jeden dzień

Z kolei w interpretacji z dnia 14 lutego 2025 r. znak 0114-KDIP2-2.4010.675.2024.2.IN Dyrektor KIS uznał, że nawet jednodniowe opóźnienie w podpisaniu sprawozdania przekreśla skuteczność wyboru ryczałtu.

Pułapki terminów – święta, dni wolne i miesiące bez „odpowiadającego dnia”

Szczególną ostrożność powinny zachować spółki, których dzień bilansowy przypada na koniec lutego, kwietnia czy września.

Konsekwencje naruszenia terminów

  1. Bezskuteczność wyboru estońskiego CIT
  2. Obowiązek rozliczeń według zasad ogólnych
  3. Powstanie zaległości podatkowych
  4. Możliwe postępowanie KKS
  5. Problemy z rozliczeniem wspólników

Jak zabezpieczyć swoją spółkę?

Jeżeli Twoja spółka przeszła na estoński CIT w trakcie roku podatkowego, konieczne jest pilne zweryfikowanie, czy:

  1. Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone i podpisane zgodnie z przepisami UoR
  2. Terminy zostały zachowane
  3. Dokumentacja jest kompletna

Masz wątpliwości?

Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Podatników Estońskiego CIT, które wspiera przedsiębiorców w prawidłowym stosowaniu ryczałtu od dochodów spółek oferując: weryfikację dokumentacji, analizę ryzyka, rekomendacje działań naprawczych, przygotowanie do kontroli.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Adrian Stochmal

Doradca podatkowy (numer wpisu 14718), agent celny (numer wpisu 017886), doktorant na wydziale nauk prawnych, partner w spółce doradztwa podatkowego IPSO FACTO oraz agencji celnej WMP Cło. Członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT, autor serii książek pt.: "Zrozumieć Estoński CIT", wieloletni członek zarządu w spółce z branży energetycznej, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego. Uczestnik projektu “Dialog z biznesem” prowadzonego przez Ministerstwo Finansów w kontekście CIT Estoński na etapie wdrażania i konsultacji ryczałtu od dochodów spółek. Absolwent studiów magisterskich na wydziale ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego w przedmiocie prawo podatkowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku "Doradca podatkowy", blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Trener w zakresie prawa podatkowego, celnego i rachunkowości.