Wybór ryczałtu od dochodów spółek (estońskiego CIT) kusi przedsiębiorców uproszczonymi zasadami rozliczeń i odroczeniem opodatkowania zysków do momentu ich wypłaty. Jednak za tą atrakcyjną formą opodatkowania kryje się pułapka formalna, w którą – jak pokazują najnowsze interpretacje Krajowej Informacji Skarbowej – wpadło już wiele spółek.
Mowa o terminowym sporządzeniu i podpisaniu sprawozdania finansowego.
Sporządzenie i podpisanie sprawozdania po terminie? Utrata prawa do estońskiego CIT
Organy podatkowe konsekwentnie prezentują stanowisko, zgodnie z którym niedochowanie terminów przewidzianych w ustawie o rachunkowości (UoR) w zakresie sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego oznacza brak skutecznego przejścia na ryczałt, jeśli podatnik zdecydował się na zmianę formy opodatkowania w trakcie trwającego roku podatkowego. Oznacza to, że wiele spółek – często nieświadomie – może być zobowiązanych do korekty rozliczeń nawet za kilka lat wstecz, wraz z naliczeniem odsetek od zaległości w podatku CIT. W skrajnych przypadkach możliwe jest również postępowanie w zakresie odpowiedzialności karnej skarbowej.
Co mówią przepisy?
Zgodnie z art. 28j ustawy o CIT, aby skutecznie wybrać ryczałt, należy:
1. Złożyć zawiadomienie ZAW-RD w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem;
2. W przypadku wyboru ryczałtu w trakcie roku podatkowego także zamknąć księgi rachunkowe na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem oraz sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Ustawa o rachunkowości (art. 45 i 52 UoR) precyzuje natomiast, że:
- Sprawozdanie finansowe należy sporządzić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego,
- Sprawozdanie musi być podpisane przez wszystkie wymagane osoby w tym samym terminie,
- Podpisanie stanowi potwierdzenie, że dokument spełnia wymogi ustawy.
Fiskus bezlitosny dla spóźnialskich
Praktyka organów podatkowych pokazuje, że przekroczenie terminu choćby o jeden dzień skutkuje uznaniem wyboru estońskiego CIT za nieskuteczny. Przykładowo, Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 28 lutego 2025 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.65.2025.2.ZK uznał, że spółka, która sporządziła i podpisała sprawozdanie po terminie, pomimo wcześniejszego złożenia ZAW-RD, jest podatnikiem rozliczającym się według zasad klasycznego CIT.
Wystarczy spóźnić się o jeden dzień
Z kolei w interpretacji z dnia 14 lutego 2025 r. znak 0114-KDIP2-2.4010.675.2024.2.IN Dyrektor KIS uznał, że nawet jednodniowe opóźnienie w podpisaniu sprawozdania przekreśla skuteczność wyboru ryczałtu.
Pułapki terminów – święta, dni wolne i miesiące bez „odpowiadającego dnia”
Szczególną ostrożność powinny zachować spółki, których dzień bilansowy przypada na koniec lutego, kwietnia czy września.
Konsekwencje naruszenia terminów
- Bezskuteczność wyboru estońskiego CIT
- Obowiązek rozliczeń według zasad ogólnych
- Powstanie zaległości podatkowych
- Możliwe postępowanie KKS
- Problemy z rozliczeniem wspólników
Jak zabezpieczyć swoją spółkę?
Jeżeli Twoja spółka przeszła na estoński CIT w trakcie roku podatkowego, konieczne jest pilne zweryfikowanie, czy:
- Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone i podpisane zgodnie z przepisami UoR
- Terminy zostały zachowane
- Dokumentacja jest kompletna
Masz wątpliwości?
Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Podatników Estońskiego CIT, które wspiera przedsiębiorców w prawidłowym stosowaniu ryczałtu od dochodów spółek oferując: weryfikację dokumentacji, analizę ryzyka, rekomendacje działań naprawczych, przygotowanie do kontroli.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.