Pytanie:
„Czy odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez wspólników będą stanowiły zysk ukryty także wtedy, gdy pożyczka został udzielona jeszcze przed wyborem przez podatnika ryczałtu od dochodów spółek?”
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT do opodatkowanych estońskim CIT ukrytych zysków w przypadku pożyczki udzielonej spółce przez jej własnych udziałowców nie zalicza się samej kwoty pożyczki i to zwróconej przez spółkę pożyczkobiorcę jej udziałowcowi pożyczkodawcy, ale wyłączenie spod kategorii ukrytych zysków nie dotyczy odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
W konsekwencji odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty wypłacone przez spółkę w związku z otrzymaniem pożyczki od jej udziałowców, stanowią przedmiot opodatkowania estońskim CIT plasujący się w kategorii dochodów z tytułu ukrytych zysków.
Ale, faktycznie co z odsetkami od pożyczek udzielonych spółkom przez ich wspólników jeszcze (czasami całe lata wcześniej, a czasami nawet przed rokiem 2021, kiedy to w Polsce w ogóle nie było tej ryczałtowej formy CIT) przed wyborem przez te spółki ryczałtu od dochodów spółek?
Otóż zdaniem Ministra Finansów:
„Wykładnia (…) przepisów ustawy CIT nie daje podstaw do uzależnienia powstania obowiązku podatkowego od momentu udzielenia przez wspólników pożyczki (kredytu) spółce. W związku z powyższym odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez wspólników powinny stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków niezależnie od tego, kiedy pożyczka została udzielona spółce. Zdarzeniem, z którym ustawa CIT wiąże powstanie obowiązku podatkowego jest bowiem moment wypłaty odsetek przez spółkę, a nie moment udzielenia pożyczki spółce przez wspólników.”
Stanowisko powyższe wynika z pisma Ministra Finansów z dnia 2 stycznia 2023 r. znak DD8.054.7.2022 stanowiącego odpowiedź na interpelację poselską numer 37738 w sprawie obowiązków podatników opłacających ryczałt od dochodów spółek.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.
Udziałowiec udzielił pożyczkę spółce w 2021 roku. W grudniu 2023 pożyczka została w całości zwrócona, jednak odsetki od niej zostały naliczone i przelane w lutym 2024. Nadmienię, że od odsetek został potrącony podatek dochodowy w wysokości 19%. Czy spółka powinna jeszcze raz opodatkować te odsetki, tym razem CIT estońskim? A jeśli tak, to tym razem wyliczyć ryczałt od kwoty brutto czy netto odsetek?
Pani Dominiko, podatek ma charakter ryczałtowy więc determinująca jest informacja kiedy powstały odsetki a nie za jaki okres – jeśli w czasie opodatkowania ryczałtem to mogą być to potencjalnie ukryte zyski – należy jednak prowadzić dalej analizę. Sądy zgadzają się, że nie można bezkrytycznie podchodzić do kwestii ukrytych zysków i nie badać okoliczności ich powstania z treścią art. 28m pkt 3. Jeśli jednak świadczenie wpasowuje się w przesłanki z wspomnianego artykułu to podstawą opodatkowania jest wartość brutto – tak jak przy wypłacie dywidendy, potrącenie PIT nie ma tu znaczenia z perspektywy spółki.
Każdy przypadek jest indywidualny i w przedstawionym stanie zaskakuje choćby i to, że odsetki nie zostały naliczone w chwili zwrotu pożyczki, czyli jeszcze przed wyborem ryczałtu. Idąc dalej wartość naliczonych a nie zapłaconych odsetek stanowiłaby element korekty wstępnej i weszłaby jedynie jako rozrachunek. Podatek należny z tytułu KW umarza się po utrzymaniu 4 lat w ryczałcie.
W razie dalszej potrzeby analizy tego przypadku proszę o kontakt z kancelarią Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – kancelaria@spec.info.pl
Pozdrawiam!