Czy spółka opodatkowana estońskim CIT traci tę formę opodatkowania na wypadek jej przejęcia przez inną spółkę, ale nieopodatkowaną estońskim CIT?

Like Don't move Unlike
 
1

Przeprowadzenie połączenia dwóch spółek, w których jedna korzysta z estońskiego CIT, a druga nie stosuje tej formy opodatkowania, może prowadzić do utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przez spółkę przejmowaną. Zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o CIT, spółka opodatkowana ryczałtem traci prawo do tej formy opodatkowania, jeśli zostanie przejęta przez inny podmiot, który nie stosuje estońskiego CIT.

W interpretacji indywidualnej znak 0114-KDIP2-2.4010.658.2023.2.ASK podkreślono, że aby kontynuować opodatkowanie ryczałtem, spółka przejmująca również musi być opodatkowana estońskim CIT. Jeśli przejmujący podmiot nie stosuje tej formy opodatkowania, spółka przejmowana traci prawo do ryczałtu z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym doszło do przejęcia. Podobnie w interpretacji znak 0114-KDIP2-2.4010.561.2023.2.RK zaznaczono, że utrata prawa do estońskiego CIT jest wynikiem niespełnienia warunku dotyczącego formy opodatkowania podmiotu przejmującego. Warunek ten jest kluczowy dla zachowania preferencji podatkowej wynikającej z estońskiego CIT.

Czyli, spółka opodatkowana estońskim CIT traci prawo do tej formy opodatkowania w przypadku jej przejęcia przez inną spółkę, która nie stosuje estońskiego CIT. Przepisy ustawy o CIT wyraźnie wskazują, że tylko połączenie dwóch podmiotów, które obie stosują estoński CIT, pozwala na kontynuowanie tej formy opodatkowania po przejęciu.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.