Czy sprzedaż e-booków stanowi przychody pasywne w rozumieniu estońskiego CIT?

Like Don't move Unlike
 
3

Opodatkowaniu estońskim CIT nie może podlegać spółka której więcej niż 50% przychodów wraz z podatkiem VAT pochodzi z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw.

Pytanie zatem czy spółka, w przypadku której blisko 100% przychodów pochodzi ze sprzedaży cyfrowych wersji książek (to jest e-booków) może być opodatkowana estońskim CIT?

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2024 r. znak  0111-KDIB1-1.4010.322.2024.2.KM jest to możliwe:

Z uzasadnieniem:

„(…) głównym przedmiotem działalności Spółki będzie sprzedaż oraz wydawanie książek i pozostała działalność wydawnicza. Około 100% przychodów, w pierwszym roku, stanowić będzie dla Spółki sprzedaż książek w wersji elektronicznej (e-booki) – jako usługi elektroniczne sprzedawane na platformach sprzedażowych. W tym celu Wnioskodawca zawiera umowę wydawniczą, czyli kontrakt między autorem a wydawcą w celu uregulowania zasad współpracy dotyczącej publikacji utworu w postaci książki. Spółka za wynagrodzeniem umożliwiać będzie klientowi (konsumentowi) zakup książki w wersji cyfrowej (e-booki) lub w przyszłości papierowej. W tym stanie rzeczy nie dochodzi do zbycia praw autorskich do książek (które spółka posiada), a jedynie do ich udostępnienia. To w jaki sposób odbiorca będzie z książki korzystał zależy od Klienta, a spółka nie ma na to wpływu. Klient nie zawiera przy tym ze Spółką umowy licencyjnej, a korzystanie z książki nie wymaga akceptacji jakiejkolwiek licencji Wnioskodawcy.”

I konkluzją:

„Analiza przedstawionych okoliczności sprawy na tle przywołanych przepisów prawa oraz przedstawionych wyjaśnień prowadzi do wniosku, że przychody ze sprzedaży cyfrowych wersji książek nie stanowią przychodów z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw (…)”.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Adrian Stochmal

Doradca podatkowy (numer wpisu 14817), agent celny (numer wpisu 017886), doktorant na wydziale nauk prawnych, współpracownik spółki doradztwa podatkowego Magistri Tributorum sp. z o.o., właściciel biura rachunkowego IPSO FACTO, partner w agencji celnej OCLIJ SIĘ, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT, autor serii książek pt.: "Zrozumieć Estoński CIT", członek zarządu w spółce z branży energetycznej, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego. Uczestnik projektu “Dialog z biznesem” prowadzonego przez Ministerstwo Finansów w kontekście CIT Estoński na etapie wdrażania i konsultacji ryczałtu od dochodów spółek. Absolwent studiów magisterskich na wydziale ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego w przedmiocie prawo podatkowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Autor blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Trener w zakresie prawa podatkowego, celnego i rachunkowości.