Polecamy uwadze zagadnienie będące przedmiotem interpelacji poselskiej z dnia 7 lutego 2023 r. numer 38761 w sprawie ryczałtu od dochodów spółek:
Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób stosować przesłankę wyłączająca obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych zawartą w art. 11n ust. 1 lit. c) ustawy o CIT (brak straty podatkowej) w przypadku podatników rozliczających się ryczałtem od dochodów spółek?
Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 27 lutego 2023 r. znak DD8.054.2.2023:
Podatnicy ryczałtu od dochodów spółek podlegają regulacjom dotyczącym cen transferowych, które zostały określone w Rozdziale 1a ustawy o CIT. Wobec braku odmiennej definicji, pojęcie „straty podatkowej” występujące w Rozdziale 1a ustawy o CIT, należy rozumieć jako stratę przyjętą dla celów podatku CIT, bez względu na formę rozliczenia tego podatku.
Podatnicy ryczałtu od dochodów spółek dokonują rozliczeń podatkowych w oparciu o informacje wynikające z ksiąg rachunkowych, prowadzonych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. W celu wyeliminowania różnic pomiędzy wynikiem podatkowym oraz wynikiem rachunkowym podatników ryczałtu od dochodów spółek, przed wyborem tej formy opodatkowania, podatnicy są obowiązani do sporządzenia informacji, o której mowa w art. 7aa ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, w ramach której wykazują różnicę pomiędzy przychodami oraz kosztami w ujęciu podatkowym oraz rachunkowym.
W tym miejscu warto podkreślić, że wysokość zysku (straty) netto może zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio6 wpływać na powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
W związku z powyższym, w przypadku podatników ryczałtu od dochodów spółek, pojęcie straty podatkowej użyte w art. 11n pkt 1 lit. c ustawy o CIT odnosi się z do pojęcia straty netto w rozumieniu art. 28c pkt 4 ustawy o CIT.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.