Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności …
I dalej występuje lista dwunastu punktów.
Ale przecież ta lista jest przykładowa, a katalog ukrytych zysków jest otwarty.
Co zatem poza listą ustawową czynności wymienionych po wyrazie „w szczególności” może stanowić ukryte zyski?
Zapewne wiele, ale pewne wskazówki podaje nam samo Ministerstwo Finansów, którego Przewodnik stanowi ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienie podatkowe), o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z Przewodnikiem do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. dochód z tytułu ukrytych zysków jest jedną z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Przez ukryte zyski rozumie się w szczególności świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk. Beneficjentem takiego świadczenia, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem. Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio).
Poniżej przykłady transakcji i świadczeń, które mogą być traktowane jako dochód z tytułu ukrytych zysków zgodnie z Przewodnikiem do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r.:
1.
Nadwyżka wynagrodzenia wypłacanego wspólnikowi spółki (np. prezesowi Spółki), która przekracza pięciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT, nie więcej jednak niż pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Takie nadwyżki podlegają opodatkowaniu ryczałtem.
2.
Świadczenia nabyte przez spółkę od podmiotu powiązanego, jeśli związane są z takimi uzgodnieniami, które w efekcie przynoszą jakiekolwiek bezpośrednie lub pośrednie przysporzenie (korzyść) dla podmiotu powiązanego i wynikają z relacji wykraczających poza uzasadnione przyczyny ekonomiczne.
Przewodnik wymienia konkretne rodzaje usług:
a) zarządzanie udziałami w grupie kapitałowej,
b) audyt przeprowadzany w grupie kapitałowej,
c) przekazywanie know-how w ramach grupy kapitałowej,
d) doradztwo, np. w zakresie usług zarządzania, promocji czy reklamy (uwaga – w przypadku usług doradczych o ogólnym charakterze lub nie mających wymiernego i istotnego wpływu na funkcjonowanie spółki, wydatki te powinny prowadzić do utożsamienia ich z ukrytym zyskiem).
e) udostępnianie wartości intelektualnej lub majątku, np. opłaty licencyjne za znak towarowy, jeśli ich zasadność jest kwestionowana.
3.
Kwota pokrytych przez spółkę kosztów związanych z funkcjonowaniem podmiotu powiązanego.
4.
Zwrot kosztów dokonany przez spółkę na rzecz podmiotu powiązanego lub wspólnika.
5.
Refakturowanie kosztów funkcjonowania grupy kapitałowej przez spółkę na podmiot powiązany lub wspólnika.
6.
Kwoty wynikające z zapłaconej przez spółkę korekty dochodowości w grupie kapitałowej.
7.
Świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej prowadzą do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy.
Przykładem może być przekazanie majątku wypracowanego w spółce wspólnikowi, który ten następnie udostępnia spółce w formie odpłatnego świadczenia (np. wynajem nieruchomości).
8.
Pokrywanie przez spółkę osobistych wydatków wspólnika, które powinny być sfinansowane z jego własnych środków. Przykłady to:
a) wydatki na wycieczkę dla wspólnika,
b) wydatki na wynajem mieszkania dla prezesa (wspólnika), jeśli brak obiektywnych przyczyn uzasadniających ich zasadność z perspektywy działalności spółki,
c) wydatki na zakup usług kurierskich świadczonych na rzecz wspólnika.
9.
50% wydatków, odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem składników majątku (np. samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego), jeśli te składniki majątku są wykorzystywane również na inne cele niż działalność gospodarcza (tzw. użytek mieszany).

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.