Wydatki na alkohol a dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą

Like Don't move Unlike
 
2

Ciekawym pytaniem jest zatem czy wydatek na alkohol to zawsze opodatkowany estońskim CIT dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą? I jak się okazuje, nie zawsze.

Wydatki na alkohol budzą wiele wątpliwości w kontekście estońskiego CIT, zwłaszcza jeśli chodzi o ich powiązanie z działalnością gospodarczą spółki. Prezentowany jest pogląd, że wydatki na alkohol nie mają bezpośredniego związku z działalnością gospodarczą, zatem są klasyfikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością i podlegają opodatkowaniu estońskim CIT. Oznacza to, że zakup alkoholu na spotkania towarzyskie czy imprezy firmowe bez żadnego celu biznesowego będzie stanowić dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przykładem tego typu wnioskowania jest interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.496.2023.2.KM, w której czytamy, że:

„Spółka kieruje działania marketingowe w stronę kontrahentów, którzy mają kluczowe znaczenie dla firmy, a ponoszone wydatki są wyrazem wdzięczności za dotychczasową pomyślną współpracę, która jest długotrwała i przebiega w sposób niezakłócony. Takie działania przekładają się na umocnienie i zacieśnienie stosunków handlowych oraz mają na celu zabezpieczenie i zwiększenie źródła przychodu. Celem tych wydatków jest kreowanie pozytywnego wizerunku Wnioskodawcy, jako profesjonalnego oraz rzetelnego podmiotu, który dba o swoich kontrahentów. Wydatki te są pośrednio związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Służą nawiązaniu nowych relacji biznesowych oraz podtrzymaniu i rozwinięciu istniejących, co przekłada się na wysokość osiąganego przychodu. Tego rodzaju gesty przekładają się z pewnością na zwiększenie przychodu lub zabezpieczenie jego źródła.”

ale

„Inaczej natomiast należy ocenić kwestię alkoholu, który jest kupowany w związku ze spotkaniami w restauracji w postaci imprez świątecznych czy spotkania z klientami na których serwowane są usługi gastronomiczne z towarzyszącymi akcjami sportowymi np. kręgle oraz organizowanie pikniku grillowego, ognisko (na organizację tych spotkań kupowane są kiełbaski, alkohol, napoje itp.). Wydatek na alkohol nie może być uznany za związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Alkohol nie jest konieczny, czy też niezbędny podczas takich spotkań. Zatem, trudno jest doszukać się w tym przypadku związku alkoholu z osiąganiem przychodów przez Wnioskodawcę. Tym samym wydatki na alkohol stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i powinny być opodatkowane estońskim CIT na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT”.

Jednakże, w niektórych przypadkach wydatki na alkohol mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą, co potwierdza przykładowo interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2023 r. znak 0111-KDIB1-2.4010.306.2023.1.EJ, w której czytamy: „(…) wydatki na spotkania z osobami reprezentującymi firmy będące jej stałymi lub potencjalnymi kontrahentami, jak i wydatki na prezenty (o różnej wartości, w tym alkohol), gadżety, okolicznościowe upominki (na przykład świąteczne) pozostają w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą Spółki i nie powodują powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.

Podsumowując, wydatki na alkohol mogą być opodatkowane estońskim CIT jako dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jeśli nie mają one bezpośredniego związku z działalnością firmy. Jeśli jednak są one elementem działań mających na celu budowanie relacji biznesowych, mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą i nie podlegać opodatkowaniu. Ważne jest zatem, aby dokładnie analizować cel i kontekst ponoszenia takich wydatków, aby prawidłowo określić ich charakter podatkowy.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.