Najem na cele mieszkaniowe z niższą stawką podatku od nieruchomości – uchwała NSA

Like Don't move Unlike
 
2

Swego czasu na łamach naszego bloga przedstawiliśmy istotny wyrok NSA w zakresie podatku od nieruchomości naliczanego od najmu na cele mieszkaniowe:

A dzisiaj chcielibyśmy przedstawić uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego (skład siedmiu sędziów NSA) z dnia 21 października 2024 r., sygn. akt III FPS 2/24, dotyczącą opodatkowania budynków mieszkalnych przeznaczonych do wynajmu w ramach działalności gospodarczej. Temat ten jest istotny dla przedsiębiorców wynajmujących mieszkania, ponieważ wpływa na stawkę podatku od nieruchomości.

NSA w przedmiotowej uchwale orzekł, że budynki sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako mieszkalne, które są wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, w zakresie, w jakim służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, należy traktować jako budynki mieszkalne lub ich części, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Oznacza to, że jeśli firma wynajmuje mieszkanie osobie fizycznej do celów mieszkaniowych, to takie mieszkanie objęte jest stawką podatku od nieruchomości właściwą dla lokalu mieszkalnego, a nie stawką przewidzianą dla działalności gospodarczej, która jest niemal 30-krotnie wyższa.

Stawka podatku od nieruchomości dla budynków wykorzystywanych do działalności gospodarczej jest znacząco wyższa niż dla tych zajętych na cele mieszkaniowe. Dlatego decyzja NSA ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z niższej stawki podatku, jeśli mieszkania są wynajmowane na cele mieszkaniowe. Taka interpretacja przepisów może prowadzić do znacznych oszczędności podatkowych.

Uchwała NSA ma znaczenie także dla fundacji rodzinnych wynajmujących lokale mieszkalne na cele mieszkaniowe.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.