Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2024 r. znak 0112-KDIL2-1.4011.114.2024.3.JK zmienił swoje stanowisko w przedmiocie zagadnienia czy wypłata świadczenia poczyniona przez fundację rodzinną założoną wspólnie przez małżonków (to jest oboje małżonkowie są fundatorami i beneficjentami) na rzecz jednego z tych małżonków może korzystać w całości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem PIT po stronie beneficjenta na podstawie artykułu 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o PIT.
Pierwotnie organ interpretacyjny uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, niemniej w powyższej interpretacji zmienił zdanie i uznał prawo do zwolnienia:
„(…) podatnik będący fundatorem fundacji rodzinnej i jednocześnie osobą, którą łączy ją z innym fundatorem tej fundacji relacja, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (małżonek [ale nie były małżonek – uwaga Autora], wstępny, zstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha), dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 157 w związku z ust. 49 ustawy o PIT, może sumować proporcję wartości mienia, określoną w art. 27 ust. 4 ustawy o fundacji rodzinnej, wniesionego do fundacji rodzinnej przez siebie oraz przez tego innego fundatora.
Konkludując:
„Zatem wypłata na Pani rzecz świadczenia, o którym mowa we wniosku, korzystać będzie w całości ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.”
W ocenie Autora aktualne stanowisko Dyrektora KIS należy rozumieć w ten sposób, że małżonkowie, będący fundatorami i beneficjentami (bez rozwodu i chyba bez separacji) tej samej fundacji rodzinnej korzystają z pełnego zwolnienia od podatku PIT w odniesieniu do świadczeń spełnianych na ich rzecz przez tę fundację rodzinną.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.