Jak orzekł WSA w Warszawie w (nieprawomocnym w dacie publikacji artykułu) wyroku z dnia 6 września 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 787/23 –
Poniesiony przez spółkę objętą estońskim CIT wydatek na zakup przekąsek podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w kwocie brutto, czyli cenie netto powiększonej o podatek VAT.
Stan faktyczny:
„Wspólnicy, dysponują kartami płatniczymi, z których finansowane mogą zostać wydatki wraz z innymi wydatkami o charakterze osobistym, np. na zakup przekąski w postaci kanapki lub hot-doga. Wnioskodawca nie może zatem wykluczyć, że wspólnicy ze środków Spółki opłacą drobny wydatek niezwiązany z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą w kwocie netto plus należny podatek VAT. Spółka nie uznaje wydatków na prowiant i przekąski, o których mowa we wniosku, jako wydatków na reprezentację. Są to wydatki służące poprawie zaangażowania zespołu w wykonywaną pracę, lepszej integracji, poprawie zdrowia. Nie są to też wydatki przesadne czy nadmierne – jedynie zwyczajowe przyjęte w danych okolicznościach.”
Na kanwie powyższego stanu faktycznego, zdaniem spółki poniesiony wydatek na zakup przekąsek będzie stanowił ukryte zyski w ramach ryczałtu w kwocie netto, czyli cenie netto niepowiększonej o podatek VAT.
Niemniej, organ interpretacyjny wskazał, że spółka nie może wykluczyć, iż wspólnicy ze środków spółki opłacą drobny wydatek niezwiązany z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą w kwocie netto plus należny podatek VAT. W konsekwencji, zdaniem Dyrektora KIS wydatek na zakup przekąsek będzie stanowił ukryty zysk, a podstawę opodatkowania ukrytym zyskiem stanowić będzie wartość wydatku brutto.
W powołanym na wstępie orzeczeniu sąd administracyjny pierwszej instancji podzielił stanowisko organu interpretacyjnego, argumentując, że już chociażby z powodu osobistego charakteru wydatku wspólnika, niemającego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki, a więc również nie pozwalającą na odliczenie podatku VAT z tego tytułu, pogląd skarżącej dotyczący uwzględniania tego rodzaju wydatku jako ukryty zysk w kwocie netto nie znajduje oparcia w przepisach Rozdziału 6b Ryczałt od dochodów spółek ustawy o CIT.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.