Zdaniem KIS także pełnomocnik (lecz nie każdy) może podpisać ZAW-RD  

Like Don't move Unlike
 
4

Zawiadomienie ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w polu 10 zawiera: Podpis osoby/osób uprawnionych lub upoważnionych do reprezentowania podatnika. Oczywistym jest zatem, że zgodnie ze swoją reprezentacją ZAW-RD mogą podpisać osoby zarządzające spółką. Mniej oczywistym natomiast jest to, czy zawiadomienie ZAW-RD mogą podpisać pełnomocnicy spółki, a jeżeli tak to którzy spośród nich.  

Aby poznać zdanie Krajowej Informacji Skarbowej zadaliśmy pytanie:   

Czy zwrot „upoważnionych do reprezentowania” podatnika (czyli spółki) oznacza, że zawiadomienie ZAW-RD może podpisać umocowany do tej czynności pełnomocnik szczególny na podstawie PPS-1, a także w każdym przypadku pełnomocnik ogólny na podstawie PPO-1?

Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi:

Opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (CIT estoński) może podlegać podatnik, który spełnia warunki określone w art. 28j ustawy o CIT, z wyjątkiem podmiotów określonych w art. 28k ustawy.

Wybór opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD)

Aby móc wybrać alternatywną formę opodatkowania podatnik jest zobowiązany do poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w formie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – ZAW-RD. Zawiadomienie składa się w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem.

Zawiadomienie ZAW-RD nie jest deklaracją w rozumieniu przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, dlatego nie jest możliwe zastosowanie do niego pełnomocnictwa UPL-1. Właściwą formą jest pełnomocnictwo ogólne lub szczególne, dla których przewidziano druki odpowiednio PPS-1 oraz PPO-1.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *