Zdaniem MF spółka z o.o. powstała z przekształcenia JDG nie rozpoczyna prowadzenia działalności

Like Don't move Unlike
 
2

Polecamy uwadze zagadnienie będące przedmiotem interpelacji poselskiej z dnia 29 sierpnia 2024 r. numer 4574 w sprawie ryczałtu od dochodów spółek:

Czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej dla potrzeb rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest uznawana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności czy też należy analizować jej status jako małego podatnika?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 1 października 2024 r. znak DD8.054.6.2024:

Spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej na gruncie rozdziału 6b ustawy o CIT nie powinna być uznawana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej.

Powyższe jest zgodne z aktualnym stanowiskiem prezentowanym w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, którego prawidłowość została potwierdzona w większości wyroków sądów administracyjnych wydanych w zbliżonych stanach faktycznych:

– wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 października 2023 r., sygn. akt I SA/Po 469/23 (orzeczenie prawomocne)

– wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Ke 49/24 (orzeczenie prawomocne).

– wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Łd 138/24 (orzeczenie prawomocne)

Uwaga ze strony Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – odmienne orzekł WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 4 lipca 2024 r. sygn. akt I SA/Wr 105/24 (orzeczenie nieprawomocne).

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.