Polecamy uwadze zagadnienie będące przedmiotem interpelacji poselskiej z dnia 29 sierpnia 2024 r. numer 4574 w sprawie ryczałtu od dochodów spółek:
Czy dokonując kalkulacji średniego miesięcznego wypłacanego przez podatnika wynagrodzenia, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT o treści:
do ukrytych zysków (…) nie zalicza się wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej
– należy również uwzględniać pracowników nieuzyskujących żadnego wynagrodzenia oraz nieuzyskujących wynagrodzenia zasadniczego a otrzymujących wyłącznie dodatki do wynagrodzeń (np. pracownicy przebywający na urlopie bezpłatnym nieotrzymujący żadnych świadczeń od pracodawcy bądź pobierający wyłącznie wynoszący kilkadziesiąt złotych dodatek)?
Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 1 października 2024 r. znak DD8.054.6.2024:
Osoba fizyczna, która nie otrzymała w poprzednim miesiącu żadnego wynagrodzenia od podatnika ryczałtu od dochodów spółek (np. pracownik przebywający na bezpłatnym urlopie) z tytułów wskazanych w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT nie powinna być uwzględniana w kalkulacji średniego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT.
Jednakże podczas kalkulacji średniego miesięcznego wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę iloraz sumy wynagrodzeń wypłaconych przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT oraz osób fizycznych, na rzecz których takie wynagrodzenie zostało faktyczne wypłacone. Należy zwrócić uwagę, że art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT nie uzależnia zasad kalkulacji średniego miesięcznego wynagrodzenia od jego wysokości. W związku z powyższym wypłata nawet niewielkiego wynagrodzenia z tytułów wskazanych w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT oznacza konieczność uwzględnienia podczas kalkulacji średniego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, zarówno takiego wynagrodzenia jak i osoby fizycznej, na rzecz której te wynagrodzenie zostało wypłacone.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.