Opodatkowaniu estońskim CIT podlega między innymi dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
Katalog tych wydatków ma charakter otwarty, zatem w kontekście opodatkowania estońskim CIT, kluczowym jest rozróżnienie, czy dany wydatek jest związany z działalnością gospodarczą spółki, czy też nie jest. Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą to takie, które (upraszczając) nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku VAT (tzw. sankcja VAT) może zostać wymierzone przez naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego w razie stwierdzenia, że podatnik (tu: spółka objęta estońskim CIT):
1) w złożonej deklaracji podatkowej wykazał:
a) kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej,
b) kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej,
c) kwotę różnicy podatku do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe wyższą od kwoty należnej,
d) kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub kwotę różnicy podatku do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe, zamiast wykazania kwoty zobowiązania podatkowego podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego,
2) nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.
W przypadku konieczności zapłaty przez spółkę objętą estońskim CIT dodatkowego zobowiązania podatkowego na gruncie podatku VAT nie sposób w ocenie Autora wydatku tego uznać za związany z działalnością gospodarczą tej spółki.
W konsekwencji, sankcja VAT w wysokości wynikającej z decyzji ustalającej organu podatkowego będzie stanowiła opodatkowany estońskim CIT dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przy czym spółka będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w terminie do 20-stego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doręczono jej decyzję ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku VAT.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.