CIT estoński a spółka z o.o. w organizacji

Like Don't move Unlike
 
4

Jeżeli podpisałeś umowę spółki z o.o. u notariusza albo w rządowym portalu S24 z intencją, że spółka ta ma od początku swojego istnienia być opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek to pamiętaj, że:

Po pierwsze,

Spółka musi złożyć zawiadomienie wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowana ryczałtem. Co istotne, terminem początkowym nie jest data zarejestrowania spółki z o.o. przez KRS, ale daty podpisania umowy spółki.

Przykład:

Umowa spółki z o.o. została podpisana w dniu 29 maja 2024 r., a sama spółka została zarejestrowana przez KRS w dniu 3 czerwca 2024 r. i w tej dacie otrzymała też numery KRS, REGON i NIP. Spółka ta powinna zatem złożyć zawiadomienie ZAW-RD w terminie do końca maja 2024 r., a nie do końca czerwca 2024 r. Jeżeli jednak złoży zawiadomienie ZAW-RD dopiero w czerwcu 2024 r. to w efekcie zaistnieje w jej przypadku rok podatkowy (od 29 do 31 maja 2024 r.) opodatkowany na zasadach CIT klasycznego.

Po drugie,

Jeżeli jednak spółka ta wybierze skutecznie opodatkowanie estońskim CIT od początku swojego istnienia, to będzie opodatkowana w okresie od 29 maja do 3 czerwca 2024 r., będąc spółką z o.o. w organizacji. W okresie pomiędzy podpisaniem umowy spółki, a jej zarejestrowaniem przez KRS spółka ta będzie bowiem funkcjonowała jako spółka z o.o. w organizacji. Wprawdzie estoński CIT wybrać może tylko podatnik CIT, który prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, ale zgodnie z art. 4a punkt 21 litera b) ustawy o CIT ilekroć w tej ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółkę kapitałową w organizacji.

W konsekwencji, zdaniem naszego Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT spółka z o.o. w organizacji może być podatnikiem opodatkowanym estońskim CIT.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.