Termin złożenia zawiadomienia ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przypada do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany estońskim CIT.
Załóżmy, że ten pierwszy miesiąc pierwszego roku podatkowego to po prostu styczeń 2024 r., a naszą intencją jest wybór estońskiego CIT począwszy właśnie od tego stycznia 2024 r.
Jeżeli zatem zawiadomienie ZAW-RD zostałoby złożone w lutym 2024 r. to CIT estoński nie zostałby skutecznie wybrany od stycznia 2024 r.
Ale co w przypadku, w którym zawiadomienie ZAW-RD zostałoby złożone już w grudniu 2023 r. (albo nawet jeszcze wcześniej), ale jego pola wskazywałby czteroletni okres wyboru ryczałtu od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r.?
Z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT wynika jedynie termin końcowy:
„(…) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem”
– a nie termin początkowy (brak na przykład wskazania: od początku do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego).
Zatem, w oparciu o wykładnię literalną przepisu można by założyć, że zawiadomienie ZAW-RD złożone przed terminem (a właściwie przed rozpoczęciem stosowania tej formy opodatkowania) jest skuteczne.
Niemniej, możliwy jest także odmienny sposób wykładni, z dostrzeżeniem, że przepis kładzie akcent na następczy, nie zaś uprzedni wybór opodatkowania estońskim CIT. Innymi słowy zawiadomienie ZAW-RD należy złożyć już w okresie, w którym spółka jest w ten sposób opodatkowana, a nie przed tym okresem. Tym bardziej, że zdaniem Ministra Finansów wyrażonym w interpretacji ogólnej z dnia 25 stycznia 2024 r. numer DD8.8203.1.2023 wydanej w sprawie ZAW-RD wynika, między innymi, że: „Jeśli podatnik złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, lecz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem nie zamknie ksiąg rachunkowych oraz nie sporządzi sprawozdania finansowego w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego – wówczas zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem zostanie uznane za bezskuteczne”.
Powyższe wskazuje, że wybór opodatkowania ryczałtem jest warunkowany nie tylko samym złożeniem zawiadomienia ZAW-RD, lecz także skuteczną i terminową realizacją obowiązków regulowanych przez prawo bilansowe.
W konsekwencji, nasze Stowarzyszenie Podatników Estońskiego CIT rekomenduje przyjęcie postawy ostrożnościowej i składanie w organie podatkowym zawiadomień ZAW-RD nie później niż w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym spółka ma być opodatkowana estońskim CIT, ale zarazem nie wcześniej niż w terminie od początku pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym spółka ma być opodatkowana estońskim CIT.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.