Okres przejściowy dla Mechanizmu Dostosowania Cen Granicznych (CBAM) rozpoczął się z dniem 1 października 2023 r. i ma obowiązywać do końca 2025 r. Po zakończeniu okresu przejściowego, czyli od 1 stycznia 2026 r. importerzy będą zobowiązani do zakupu certyfikatów CBAM, które będą odpowiadać ilości emisji CO(2) wygenerowanej podczas produkcji importowanych towarów. Zakup tych certyfikatów ma na celu ekwiwalentne obciążenie importerów kosztami związanymi z emisją CO(2), tak aby były one porównywalne z kosztami ponoszonymi przez producentów unijnych, którzy muszą przestrzegać surowszych norm środowiskowych.
1. Wymóg posiadania certyfikatu
Importerzy towarów z państw spoza UE będą musieli posiadać certyfikat CBAM, aby móc wwozić towary na obszar celny Unii Europejskiej. Certyfikat ten potwierdza, że emisje związane z produkcją importowanych towarów zostały zgłoszone i uwzględnione.
2. Rodzaje towarów
CBAM obejmuje wybrane sektory przemysłowe, takie jak na przykład stal, cement, nawozy, aluminium i elektryczność.
3. Obliczanie emisji
Importer będzie musiał obliczyć emisje CO(2) związane z produkcją importowanych towarów.
4. Zakup certyfikatów
Importerzy będą musieli zakupić odpowiednią ilość certyfikatów CBAM odpowiadającą wyemitowanemu CO(2) podczas produkcji towarów.
5. Deklarowanie emisji
Importerzy będą zobowiązani do składania deklaracji dotyczących emisji CO(2) związanych z importowanymi towarami.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.