Certyfikat CBAM

Like Don't move Unlike
 
1

Okres przejściowy dla Mechanizmu Dostosowania Cen Granicznych (CBAM) rozpoczął się z dniem 1 października 2023 r. i ma obowiązywać do końca 2025 r. Po zakończeniu okresu przejściowego, czyli od 1 stycznia 2026 r. importerzy będą zobowiązani do zakupu certyfikatów CBAM, które będą odpowiadać ilości emisji CO(2) wygenerowanej podczas produkcji importowanych towarów. Zakup tych certyfikatów ma na celu ekwiwalentne obciążenie importerów kosztami związanymi z emisją CO(2), tak aby były one porównywalne z kosztami ponoszonymi przez producentów unijnych, którzy muszą przestrzegać surowszych norm środowiskowych.

1. Wymóg posiadania certyfikatu

Importerzy towarów z państw spoza UE będą musieli posiadać certyfikat CBAM, aby móc wwozić towary na obszar celny Unii Europejskiej. Certyfikat ten potwierdza, że emisje związane z produkcją importowanych towarów zostały zgłoszone i uwzględnione.

2. Rodzaje towarów

CBAM obejmuje wybrane sektory przemysłowe, takie jak na przykład stal, cement, nawozy, aluminium i elektryczność.

3. Obliczanie emisji

Importer będzie musiał obliczyć emisje CO(2) związane z produkcją importowanych towarów.

4. Zakup certyfikatów

Importerzy będą musieli zakupić odpowiednią ilość certyfikatów CBAM odpowiadającą wyemitowanemu CO(2) podczas produkcji towarów.

5. Deklarowanie emisji

Importerzy będą zobowiązani do składania deklaracji dotyczących emisji CO(2) związanych z importowanymi towarami.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Magdalena Skonieczny

Agent celny (numer wpisu 19276), absolwentka studiów magisterskich na wydziale finansów i ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w przedmiocie prawo gospodarcze i handlowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach w komórce odpowiedzialnej za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. Autorka blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Specjalizuje się w zakresie prowadzenia postępowań podatkowych (Ordynacja podatkowa, KPA) zarówno przed pierwszą, jak i drugą instancją.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *