Co to jest CBAM

Like Don't move Unlike
 
2

CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), czyli Mechanizm Dostosowania Cen Granicznych to rozwiązanie wprowadzone przez Unię Europejską, mające na celu zniwelowanie różnic w kosztach produkcji towarów związanych z emisją dwutlenku węgla. W wyniku działania tego mechanizmu importowane towary, które zostały wyprodukowane przy wyższej emisji CO(2) niż dopuszczają normy unijne, podlegają dodatkowym opłatom granicznym. CBAM ma celu przeciwdziałanie przenoszeniu przez przedsiębiorców swojej produkcji do państw o mniej rygorystycznych regulacjach środowiskowych. CBAM stanowi kluczowy element polityki klimatycznej UE, który ma przyczynić się do realizacji celów zawartych w Zielonym Ładzie.

Okres przejściowy dla Mechanizmu Dostosowania Cen Granicznych (CBAM) ma umożliwić przedsiębiorcom przygotowanie się do pełnej jego implementacji. W okresie przejściowym od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. obowiązkiem importerów jest raportowanie emisji związanych z importowanymi towarami i składanie kwartalnych sprawozdań.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Magdalena Skonieczny

Agent celny (numer wpisu 19276), absolwentka studiów magisterskich na wydziale finansów i ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w przedmiocie prawo gospodarcze i handlowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach w komórce odpowiedzialnej za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. Autorka blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Specjalizuje się w zakresie prowadzenia postępowań podatkowych (Ordynacja podatkowa, KPA) zarówno przed pierwszą, jak i drugą instancją.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *