Prawidłowe określenie terminu złożenia zawiadomienia ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przez nowo powstałą spółkę z o.o. budzi pewne kontrowersje. Najczęściej sprowadzają się one do tego, czy termin ten należy liczyć od daty podpisania umowy spółki, wpisu do KRS, uzyskania NIP, faktycznego rozpoczęcia działalności czy może jeszcze innego zdarzenia.
W tej materii wartościowa będzie analiza interpretacja indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 maja 2025 r. znak 0111-KDIB1-2.4010.139.2025.2.END, z której lektury można wyprowadzić wnioski jak niże:
Przesądzające znaczenie dla daty złożenia zawiadomienia ZAW-RD dla spółki nowo założonej ma moment rozpoczęcia działalności (gospodarczej) przez tę spółkę w rozumieniu (estońskiego) CIT. Jak wskazuje powołana interpretacja, za dzień rozpoczęcia działalności przez spółkę z o.o. należy rozumieć dzień zawarcia umowy spółki. Właśnie od tej daty liczony jest pierwszy rok podatkowy w rozumieniu ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, zawiadomienie ZAW-RD należy złożyć do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym spółka ma być opodatkowana ryczałtem. Oznacza to, że jeśli spółka została zawiązana (umowa spółki) na przykład jak w interpretacji w dniu 24 lutego, to od tej daty rozpoczyna się pierwszy rok podatkowy, a termin na złożenie ZAW-RD mija z końcem lutego. Złożenie zawiadomienia po tym terminie skutkuje brakiem możliwości wyboru estońskiego CIT od początku działalności.
Organ interpretacyjny jednoznacznie stwierdził, że: „(…) dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności należy utożsamiać z dniem powstania podatnika, tj. zawarcia umowy spółki z o.o. Zawarcie tej umowy powoduje bowiem powstanie spółki z o.o. w organizacji, która posiada podmiotowość prawną i może być podmiotem stosunków prawnych.”
W analizowanej sprawie umowa spółki została zawarta 24 lutego 2024 r., przy czym wpis do KRS nastąpił też w lutym 2024 r., lecz zawiadomienie ZAW-RD złożone zostało dopiero w dniu 25 marca 2024 r. Zatem, zawiadomienie ZAW-RD zostało złożone po terminie – prawidłowy termin minął 29 lutego 2024 r. W efekcie, spółka nie mogła wybrać estońskiego CIT od początku swojego istnienia.
Pomimo niekorzystnego rozstrzygnięcia dla spółki – wnioskodawcy, pogląd prezentowany przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 maja 2025 r. znak 0111-KDIB1-2.4010.139.2025.2.END jest bliski naszemu Stowarzyszeniu Podatników Estońskiego CIT, które stoi na stanowisku, że termin na złożenie zawiadomienia ZAW-RD dla nowo powstałej spółki upływa z końcem pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, przy czym dla spółki pierwszy rok podatkowy zaczyna się w dniu podpisania umowy spółki, a jeśli spółka ta chce być opodatkowana estońskim CIT od początku działalności to termin liczy się od daty zawarcia umowy spółki, a nie od dat innych formalności (np. rejestracji w KRS, uzyskania NIP czy osiągnięcia pierwszego przychodu).

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.