Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w roku 2023 zamierza od dnia 1 stycznia 2024 r. wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.
Czy taka spółka w roku 2024, czyli w pierwszym roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek będzie uprawniona do stosowania stawki ryczałtu, zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, w wysokości 10%?
Moim zdaniem tak, przy czym ważna jest kwestia ustalenia, czy spółka będzie posiadała w roku 2024, to jest pierwszym roku jej opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, status małego podatnika. Aby móc stosować 10% stawkę opodatkowania w pierwszym roku opodatkowania estońskim CIT należy posiadać status małego podatnika, który jest w takim przypadku ustalany za poprzedni rok podatkowy. Z kolei, poprzednim rokiem podatkowym dla takiej spółki będzie okres od 1 grudnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r., zatem to w tym okresie przychody ze sprzedaży nie mogą przekroczyć progu 2 000 000 euro.
Co istotne, ustawodawca nie przewidział, w przypadku ustalania statusu małego podatnika proporcjonalnego przeliczania wysokości wskazanego w art. 4a pkt 10 ustawy o CIT, limitu stosownie do długości roku podatkowego – w przypadku podmiotów, których rok jest krótszy lub dłuższy niż 12 miesięcy. Zatem, do stwierdzenia czy podatnik posiada status małego podatnika, a w konsekwencji możliwość stosowania stawki 10% w pierwszym roku opodatkowania estońskim CIT, to jest w powyższym stanie faktycznym od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., należy zgodnie z art. 4 pkt 10 ustawy o CIT zważać na poprzedni rok podatkowy, czyli okres od 1 grudnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.