Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą – zasady rozpoznawania dochodu

Like Don't move Unlike
 
3

W odpowiedzi na interpelację poselską numer 34031 Ministerstwo Finansów przedstawiło zasady rozpoznawania dochodu w ramach estońskiego CIT.

Kluczowym zagadnieniem poruszonym w odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 21 lipca 2022 r. znak DD8.054.2.2022 jest kwalifikacja wydatków związanych z używaniem majątku firmowego, w tym samochodów, środków transportu lotniczego czy taboru pływającego.

Zdaniem Ministerstwa Finansów zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy, którzy decydują się na estoński CIT, mogą zaliczać wydatki związane z majątkiem firmowym do kosztów, ale tylko pod warunkiem, że majątek ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Ważnym aspektem jest to, że ciężar dowodu spoczywa na podatniku. Oznacza to, że podatnik musi przedstawić odpowiednie środki dowodowe świadczące o wyłącznym biznesowym wykorzystaniu majątku.

Jeżeli nie ma takich dowodów, przedsiębiorca będzie musiał zaliczyć 50% wydatków związanych z użytkowaniem tych składników majątku do ukrytych zysków. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie prowadzi wymaganej ewidencji, nie oznacza to automatycznie, że dochód z tytułu ukrytych zysków zostanie naliczony. W takim przypadku konieczne jest ustalenie, czy majątek rzeczywiście służył wyłącznie działalności gospodarczej.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepisy dotyczące ukrytych zysków obejmują również wydatki związane z użytkowaniem składników majątku zarówno do celów biznesowych, jak i prywatnych. W przypadku współużytkowania majątku firmowego przez wspólnika, podmiot powiązany lub inne osoby związane z firmą, podatnik musi zaliczyć 50% kosztów do ukrytych zysków. Ministerstwo Finansów podkreśla również, że jeżeli z majątku korzystają podmioty niebędące wspólnikami ani podmiotami powiązanymi, nie są one zaliczane do ukrytych zysków, ale wydatki te mogą być uznane za niezwiązane z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca jest wówczas zobowiązany do zaliczenia części wydatków i odpisów amortyzacyjnych związanych z używaniem majątku do tej kategorii.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.