Zgodnie z przepisami ustawy o CIT jednym z ważniejszych warunków korzystania z opodatkowania estońskim CIT jest utrzymanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia. Przykładowo art. 28j ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT wymaga, aby spółka zatrudniała co najmniej trzech pracowników na pełny etat, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami, przez co najmniej 300 dni w roku podatkowym.
W kontekście uwzględnienia pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim w limicie zatrudnienia, kluczowe jest zrozumienie, że przepisy nie wymagają faktycznego świadczenia pracy, a istotnym kryterium jest pozostawanie w stosunku pracy, co oznacza, że pracownik na urlopie macierzyńskim spełnia warunek zatrudnienia wymagany do skorzystania z estońskiego CIT.
Interpretacje podatkowe, takie jak na przykład interpretacja znak 0111-KDIB1-3.4010.245.2024.2.JG potwierdzają, że pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim jest wliczany do stanu zatrudnienia, ponieważ przez cały okres urlopu pozostaje w stosunku pracy. Kluczowym jest, aby pracownik był formalnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a nie to, czy faktycznie świadczy pracę w danym momencie.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.