Pożyczka w estońskim CIT a ukryty zysk

Like Don't move Unlike
 
6

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Z kolei, zgodnie z art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT przez ukryte zyski, o których mowa powyżej, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi.

Pytaniem podstawowym jest zatem:

Czy każda pożyczka udzielona przez spółkę objętą estońskim CIT jej udziałowcowi (odpowiednio akcjonariuszowi albo wspólnikowi) lub podmiotowi powiązanemu z tym udziałowcem (odpowiednio akcjonariuszem lub wspólnikiem) stanowi przypadający do opodatkowania dochód z tytułu ukrytych zysków)?

Zdaniem Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT tak nie jest.

Mając świadomość, że w niektórych przypadkach Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (por. na przykład: interpretacja indywidualna z dnia 23 listopada 2022 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.549.2022.1.DD, interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2023 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.312.2023.1.MK, a także interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.284.2023.1.AS) uznaje za ukryty zysk nawet takie pożyczki, które nie tyle są udzielane przez spółkę objętą estońskim CIT jej udziałowcom, lecz innym (nie-estońskim) spółkom kapitałowym powiązanym ze spółką estońską poprzez osoby tychże udziałowców, argumentując między innymi, że: 

– „Biorąc pod uwagę przywołane powyżej uregulowania prawne oraz okoliczności przedstawione w opisie stanu faktycznego, stwierdzić należy, że udzielona pożyczka pieniężna przez Państwa podmiotowi powiązanemu, tj. spółce X będzie stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT.

Zatem, nie można zgodzić się z Państwem, że udzielenie przez Państwa pożyczki podmiotowi powiązanemu nie będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem jako dochód z tytułu ukrytych zysków z uwagi na fakt, że transakcja ta nie jest świadczeniem związanym z prawem do udziału w zysku przez podmiot powiązany. Bowiem, zarówno z treści art. 28m ustawy o CIT, jak i ww. objaśnień podatkowych wynika, że pożyczka udzielona podmiotowi powiązanemu przez Państwa, tj. spółkę objętą ryczałtem od dochodów spółek stanowi dochód z tytułu tzw. ukrytych zysków.”

– „Zatem nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że udzielenie przez Państwa pożyczek Podmiotom Powiązanym z zysków wypracowanych przez Spółkę zarówno przed, jak i po przystąpieniu do estońskiego CIT nie będą stanowić dla Spółki dochodu z tytułu ukrytych zysków z uwagi na fakt, że transakcja ta nie jest świadczeniem związanym z prawem do udziału w zysku przez Podmiot Powiązany oraz że pożyczka nie będzie dla Podmiotów Powiązanych analogiczną formą dystrybucji zysków Spółki, jaką byłaby dywidenda. Bowiem, zarówno z treści art. 28m ustawy o CIT, jak i ww. objaśnień podatkowych wynika, że pożyczka udzielona podmiotowi powiązanemu przez Państwa, tj. spółkę objętą ryczałtem od dochodów spółek stanowi dochód z tytułu tzw. ukrytych zysków.”

Należy zwrócić uwagę, że w orzecznictwie pojawiły się także poglądy odmienne zgodnie z którymi nie każda pożyczka udzielona podmiotowi powiązanemu przez spółkę objętą ryczałtem od dochodów spółek będzie stanowiła dochód z tytułu ukrytych zysków, w szczególności gdy w umowie pożyczki wskazane zostanie, że przeprowadzenie transakcji będzie niezbędne w związku z zapotrzebowaniem kapitałowym podmiotu powiązanego, związanym z prowadzeniem jego działalności gospodarczej, a także pożyczka nie będzie przekazywana li tylko w celach konsumpcyjnych (por. nieprawomocny wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 93/23 uchylający w całości rzeczoną interpretację indywidualną z dnia 23 listopada 2022 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.549.2022.1.DD).

Stowarzyszenie Podatników Estońskiego CIT podziela pogląd sądu administracyjnego wyrażony w powyższym orzeczeniu stojąc na stanowisku, że pożyczka udzielona przez spółkę objętą estońskim CIT jej udziałowcowi lub podmiotowi z nim powiązanemu nie stanowi opodatkowanego dochodu z tytułu ukrytych zysków, jeżeli pożyczka nie ma charakteru konsumpcyjnego z uwagi na brak związku pożyczki z prawem do udziału w zysku, a także jej zwrotny charakter.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.