Nasze Stowarzyszenie Podatników Estońskiego CIT poddało analizie stan faktyczny jak niżej:
Spółka z o.o. została założona poprzez zawarcie umowy z początkiem roku 20xx. W okresie od stycznia do czerwca roku 20xx spółka ta była opodatkowana CIT klasycznym wedle stawki 9% podstawy opodatkowania. W lipcu roku 202xx spółka ta spełniając wszelkie ku temu przesłanki wybrała opodatkowanie CIT estońskim poprzez skuteczne złożenie zawiadomienia ZAW-RD.
Czy spółka ta jest w rozumieniu estońskiego CIT podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności?
Zdaniem organów interpretacyjnych, spółka ta przechodząc od lipca roku 20xx na estoński CIT nie jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, ponieważ rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego, zgodnie z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT, za pierwszy rok podatkowy opodatkowania ryczałtem uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca miesiąca przyjętego przez podatnika roku obrotowego.
Jak rozumiemy, powyższa argumentacja opiera się na podstawowym założeniu, że skoro spółka już rozpoczęła prowadzenie działalności tyle, że opodatkowanej na zasadach CIT klasycznego, to zmiana sposobu opodatkowania nawet w toku tego samego roku kalendarzowego nie powoduje, że spółka ta ponownie rozpoczęła prowadzenie działalności. Jako, że jeden i ten sam podmiot nie może dwa razy rozpocząć prowadzenia działalności, raz w CIT klasycznym, a drugi raz w CIT estońskim.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.