1. Zagadnienie
Czy w przypadku wyboru przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność gospodarczą jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej opodatkowania estońskim CIT zapłata wynagrodzenia za usługi świadczone w ramach przychodni lekarskiej wypłacane przez tę spółkę na rzecz jej udziałowców będzie podlegała opodatkowaniu jako dochód z ukrytych zysków zakładając, że wynagrodzenia wypłacane tytułem świadczonych usług będą ekonomicznie uzasadnione i racjonalne, a ich wysokość ustalana będzie na warunkach, które przyjęłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane.
2. Stanowisko organu interpretacyjnego potwierdza brak dochodu z tytułu ukrytych zysków
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał w interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2022 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.168.2022.2.BS za prawidłowe stanowisko spółki, zgodnie z którym, aby świadczyć usługi w zakresie ochrony zdrowia musi ona zatrudniać lekarzy i pielęgniarzy lub też nabywać usługi lekarskie i pielęgniarskie w ramach obrotu profesjonalnego (to jest między przedsiębiorcami). Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby usługi takie nabywać od udziałowców, którzy mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i uprawnienia oraz prowadzą działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadto, odpowiednia obsługa administracyjna przychodni lekarskiej polegająca na zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz zapewnianiu zaopatrzenia w niezbędne przedmioty i artykuły medyczne jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zakładu leczniczego i usługa taka może być zamówiona u udziałowcy, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Zatem, nabywanie wymienionych usług od udziałowców również jest ekonomicznie uzasadnione i racjonalne. O rynkowości stawek stosowanych w rozliczeniach między Wnioskodawcą a wspólnikami świadczy natomiast fakt, że stawki na porównywalnym poziomie są stosowane przez spółkę w rozliczeniach z innymi lekarzami i pielęgniarzami, którzy nie są podmiotami powiązanymi.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.