Pomyślmy czy liczba udziałów lub akcji odpowiednio udziałowca lub akcjonariusza w spółce opodatkowanej estońskim CIT ma jakiekolwiek znaczenie dla opodatkowania ukrytych zysków? Innymi słowy czy jeżeli osoba fizyczna jest właścicielem poniżej 5% udziałów lub akcji mając nawet tylko jeden udział lub akcję jest traktowana jako osoba aktywująca opodatkowanie ukrytych zysków?
Przepisy ustawy o CIT regulujące ryczałt od dochodów spółek, nie odnoszą się bezpośrednio do liczby posiadanych udziałów czy akcji jako czynnika wpływającego na opodatkowanie ukrytych zysków. Kluczowe znaczenie ma natomiast to, czy dane świadczenie jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku.
Nie jest zatem istotne, jaki procent udziałów lub akcji w spółce objętej estońskim CIT posiada udziałowiec / akcjonariusz, bowiem nawet posiadanie jednego udziału może aktywować opodatkowanie ukrytych zysków, jeśli świadczenie jest powiązane z prawem do udziału w zysku.
Przykładowo w interpretacji indywidualnej znak 0111-KDIB1-3.4010.635.2024.1.JKU Dyrektor KIS wyraźnie wskazał, że dla opodatkowania ukrytych zysków podstawowe jest nie to, ile akcji posiada udziałowiec, ale czy świadczenie ma charakter związany z prawem do udziału w zysku. Z kolei w interpretacji indywidualnej znak 0111-KDIB2-1.4010.11.2024.1.MM tenże organ zwrócił uwagę na to, że powiązania kapitałowe odgrywają rolę w kontekście definiowania podmiotów powiązanych, jednakże nie jest to czynnik decydujący o uznaniu danego świadczenia za ukryty zysk.
A co w sytuacji, gdy spółka objęta estońskim CIT zatrudnia członków rodziny swojego udziałowca / akcjonariusza? Czy takie wydatki również podlegają pod ukryte zyski, niezależnie od liczby posiadanych przez udziałowca udziałów a akcjonariusza akcji? Odpowiedź brzmi: to zależy od rodzaju tych wydatków i relacji rodzinnych. Jeśli udziałowiec / akcjonariusz posiada chociażby jedną akcję to jest on uznawany za udziałowca / akcjonariusza tej spółki, a osoby z bliskiej rodziny tego udziałowca / akcjonariusza są traktowane jako podmioty powiązane z nim rodzinnie. Ukryte zyski z kolei obejmują wszelkie świadczenia – pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne – które są wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku, a beneficjentem jest akcjonariusz lub podmiot powiązany z nim bezpośrednio lub pośrednio.
Poza tym, jeżeli spółka objęta estońskim CIT wypłaca wynagrodzenie członkowi bliskiej rodziny jej udziałowca / akcjonariusza to należy jeszcze przeanalizować, z jakiego tytułu jest to wynagrodzenie. Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umów zlecenia, czy zarządzania przedsiębiorstwem (por. art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT) nie są bowiem zaliczane do ukrytych zysków, o ile mieszczą się w limicie pięciokrotności wynagrodzenia. Przy czym, każda osoba fizyczna ma swój własny limit, a więc wynagrodzenia wypłacane członkom rodziny udziałowca / akcjonariusza nie sumują się z wynagrodzeniem samego akcjonariusza.
Z kolei powołany w art. 28c pkt 1 ustawy o CIT próg (co najmniej) 5% udziałów / akcji dotyczy powiązań kapitałowych, jednak udziałowiec / akcjonariusz będący właścicielem chociażby jednego udziału lub jednej akcji jest rozpatrywany pod kątem ukrytych zysków jako akcjonariusz, ponieważ ten próg nie dotyczy tego udziałowca / akcjonariusza a dotyczy podmiotów z nim powiązanych kapitałowo. W przypadku, gdy udziałowcy / akcjonariusze posiadający poniżej 5% akcji są jednocześnie pracownikami spółki objętej estońskim CIT, należy dodatkowo zwrócić uwagę na charakter świadczonych na ich rzecz świadczeń, takich jak na przykład użytkowanie samochodów służbowych. Według linii interpretacyjnej Dyrektora KIS, tacy udziałowcy / akcjonariusze są w pierwszym rzędzie rozpatrywani jako udziałowcy / akcjonariusze, a nie jako pracownicy. Oznacza to, że mogą wystąpić w spółce opodatkowane ukryte zyski. Gdyby natomiast te osoby traktować jedynie jako pracowników to dochód z tytułu korzystania z samochodu służbowego mógłby być rozpatrywany jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, co również prowadzi do opodatkowania estońskim CIT.
Podsumowując, liczba udziałów lub akcji nie ma kluczowego znaczenia dla uznania danego świadczenia za ukryty zysk w rozumieniu przepisów o estońskim CIT. Nawet jedna akcja może spowodować, że świadczenia na rzecz udziałowca / akcjonariusza lub jego rodziny zostaną opodatkowane, jeżeli są związane z prawem do udziału w zysku.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.