Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców między innymi w zakresie najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie, a działalność taka jest zwolniona od podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytaniem jest czy zwrot normatywny: „udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie” obejmuje także usługi związane z zakwaterowaniem (klasyfikacja PKD 55) świadczone na rzecz podmiotów niepowiązanych?
Otóż zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2023 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.662.2023.2.AN tak nie jest.
Organ interpretacyjny wskazał, że cech usług najmu czy dzierżawy nie wykazują usługi najmu krótkoterminowego lokali (usługi związane z zakwaterowaniem) – co zdaniem Autora jest w miarę oczywiste, ponieważ jednak te usługi nie są identyczne. Następnie organ interpretacyjny podniósł, że usług związanych z zakwaterowaniem „Nie można również uznać (…) za udostępnianie mienia fundacji do korzystania na innej podstawie”. Niemniej zdaniem Autora uzasadnienie tego stanowiska budzi wątpliwości.
Warto nadmienić, że w doktrynie prezentowane są również odmienne poglądy, które Autor podziela: „Poprzez fundację rodzinną może prowadzić usługi najmu krótkoterminowego dla celów turystycznych. Fundacja rodzinna może prowadzić działalność hotelową.”
cytat z: Fundacje rodzinne. Komentarz wydanie 1 pod red. prof. dr hab. Rafał Adamus, dr hab. Piotr Stec Legalis CH Beck 2024 (art. 5).

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.