Przystępowanie przez fundacje rodzinne do zagranicznych spółek osobowych wedle MF

Like Don't move Unlike
 
1

Polecamy uwadze zagadnienie będące przedmiotem interpelacji poselskiej z dnia 25 września 2024 r. numer 4863 w sprawie przystępowania przez fundacje rodzinne do zagranicznych podmiotów transparentnych podatkowo.  

Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 14 października 2024 r. znak DD6.054.10.2024:

Ministerstwo Finansów podziela pogląd wyrażany przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wskazujący, że w świetle brzmienia art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, prawidłowa wykładnia tego przepisu wymaga każdorazowo rozstrzygnięcia, czy transparentny podatkowo zagraniczny podmiot, do którego przystępuje fundacja rodzinna, jest podmiotem o podobnym charakterze do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych czy też spółdzielni.

W ocenie Ministra Finansów, w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej celowo dokonano zawężenia kręgu podmiotów wprost objętych tym przepisem. Można przyjąć, iż z wykładni literalnej wynika, że katalog ten nie obejmuje transparentnego podatkowo podmiotu zagranicznego – przy założeniu, że ww. podmiot nie jest przez ustawodawcę uznany za „podmioty o podobnym charakterze”. Zamiarem ustawodawcy kształtującego katalog wskazany w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej było umożliwienie fundacji rodzinnej przystępowania i uczestnictwa jedynie w takich podmiotach, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Należy bowiem zaznaczyć, że przepisu art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej nie należy interpretować w oderwaniu od szerszego kontekstu systemowego, który wyznaczają również przepisy prawa podatkowego. Jednym z takich przepisów jest w szczególności art. 1 ust. 7 ustawy CIT, który nakazuje traktować spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których wspólnikiem jest co najmniej jedna fundacja rodzinna, jak podatników CIT.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.