Rozwód małżonków (współfundatorów) a proporcja zwolnienia w podatku PIT

Like Don't move Unlike
 
2

Na temat zwolnienia od podatku PIT świadczeń otrzymanych od fundacji rodzinnej założonych wspólnie przez małżonków pisaliśmy już w tym miejscu:

Aktualne stanowisko Dyrektora KIS należy rozumieć w ten sposób, że małżonkowie, będący fundatorami i beneficjentami tej samej fundacji rodzinnej korzystają z pełnego zwolnienia od podatku PIT w odniesieniu do świadczeń spełnianych na ich rzecz przez tę fundację rodzinną.

W tym wpisie chcielibyśmy poszerzyć temat wpływu rozwodu małżonków (wspólnych fundatorów fundacji rodzinnej) na proporcję zwolnienia w podatku PIT.

Wolne od podatku dochodowego są przychody (z innych źródeł), to jest przychody z tytułu otrzymania lub postawienia do dyspozycji świadczenia na rzecz beneficjenta fundacji rodzinnej:

a) fundatora albo osoby będącej w stosunku do fundatora osobą, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (małżonek, wstępny, zstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha), uprawnionych do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej,

b) beneficjenta fundacji rodzinnej z tytułu świadczenia otrzymanego od fundacji rodzinnej, jeżeli beneficjentem jest fundator albo osoba będąca w stosunku do fundatora osobą, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (małżonek, wstępny, zstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha).

Co ważne, powyższe zwolnienie dla poszczególnych osób fizycznych stosuje się li tylko do tej części przychodów fundatora albo osoby będącej w stosunku do fundatora osobą, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (małżonek, wstępny, zstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha) odpowiadającej proporcji, o której mowa w art. 27 ust. 4 w związki z art. 28 ustawy o fundacji rodzinnej, według stanu na dzień uzyskania przychodu:

Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych określa się proporcję wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną. Przy czym, mienie wniesione do fundacji rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez:

a) fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo – uważa się za wniesione przez fundatora;

b) inne osoby – uważa się za wniesione przez fundację rodzinną.

W przypadku gdy do fundacji rodzinnej mienie wnosi wspólny zstępny, wstępny albo rodzeństwo więcej niż jednego fundatora, mienie uważa się za wniesione przez wszystkich tych fundatorów w równych częściach.

Tyle, że w przypadku rozwiedzionych małżonków, na dzień uzyskania przychodu, nie występują między nimi relacje opisane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Każdy z byłych małżonków jest zwolniony z podatku od części przychodu, która przypada na niego jako fundatora według proporcji określonej w ustawie o fundacji rodzinnej. Natomiast pozostała część przychodu każdego z nich jest opodatkowana stawką 15% zryczałtowanego podatku CIT.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.