W roku 2023 najem prywatny może być opodatkowany wyłącznie ryczałtem ewidencjonowanym w stawce podstawowej 8,5% i stawce podwyższonej 12,5%.
Tym bardziej istotnym jest ustalenie prawidłowej podstawy opodatkowania najmu. W tej materii polecam uwadze interesującą interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 czerwca 2023 r. znak 0113-KDIPT2-1.4011.215.2023.2.MZ.
Wnioskodawca zadał w niej pytanie:
Czy rozliczając od 2023 r. ryczałt z tytułu najmu lokali na podstawie art. 6a ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, powinien uwzględnić w podstawie opodatkowania wyłącznie kwoty otrzymanego czynszu, a pominąć dodatkowe wydatki związane z lokalem jako nie stanowiące przychodu do opodatkowania?
Wydatki związane z lokalem to:
1. opłaty eksploatacyjne/opłaty za media związane z utrzymaniem lokalu i korzystaniem z niego:
a) opłaty za dostawę i zużycie energii elektrycznej,
b) opłaty za dostarczanie ciepłej i zimnej wody,
c) opłaty za odprowadzanie ścieków,
d) opłaty za wywóz nieczystości,
e) koszty centralnego ogrzewania lokalu oraz inne koszty eksploatacji fakturowane przez administracje budynków,
2. kwoty należnego podatku od nieruchomości,
3. kwoty ubezpieczenia od zalania i pożaru lokalu oraz odpowiedzialności cywilnej za tego typu szkody.
Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie wydatków związanych z lokalem pełni on jedynie rolę pośrednika, przekazując pieniądze otrzymane od najemcy, dostawcom mediów i innym podmiotom uprawnionym do ich otrzymania. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowanie przy wynajmie prywatnym, pozwala uniknąć niepotrzebnych formalności, w tym udzielenia najemcy upoważnienia do zawierania umów i indywidualnego regulowania opłat związanych z eksploatacją lokalu.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w podstawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie powinno się uwzględniać kwot, jakie najemca będzie opłacał tytułem wydatków związanych z lokalem. Przyjęcie odmiennego poglądu oznaczałoby natomiast, że Wnioskodawca opłaca ryczałt od kwot, które nie zwiększają jego zasobów finansowych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.