Rozliczenie prywatnej sprzedaży nieruchomości w deklaracji PIT-39

Like Don't move Unlike
 
6

Jak co roku w kwietniu przypada nie tylko termin na rozliczenie podatku PIT z tytułu umów o pracę (PIT-37), czy też działalności gospodarczej (PIT-36 / PIT-36L).

Nie zapominajmy bowiem, że każdy kto dokonał prywatnej sprzedaży nieruchomości, w tym:

a) mieszkania,

b) domu,

c) lokalu użytkowego,

d) budynku,

oraz, co najczęściej jest pomijane:

e) gruntu,

– jest zobowiązany do rozliczenia tej sprzedaży w deklaracji PIT-39 w terminie do ostatniego dnia kwietnia danego roku podatkowego.

Podkreślenia wymagają dwie kwestie:

Pierwsza, wyłączenie tego obowiązku w sytuacji, jeśli sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

Druga, wyłączenie tego obowiązku, jeśli sprzedaż nastąpiła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nieruchomość była tam traktowana jak towar handlowy.   

Szczegółowo powyższa tematyka została poruszona na łamach naszego blogu w serii postów:

1. PIT-39 Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat

2. PIT-39 Ulga mieszkaniowa

3. PIT-39 a umowa najmu

4. PIT-39 a umowa dożywocia

5. Sprzedaż nieruchomości przed 5 letnim okresem a ekspektatywa

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Adrian Stochmal

Doradca podatkowy (numer wpisu 14718), agent celny (numer wpisu 017886), doktorant na wydziale nauk prawnych, partner w spółce doradztwa podatkowego IPSO FACTO oraz agencji celnej WMP Cło. Członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT, autor serii książek pt.: "Zrozumieć Estoński CIT", wieloletni członek zarządu w spółce z branży energetycznej, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego. Uczestnik projektu “Dialog z biznesem” prowadzonego przez Ministerstwo Finansów w kontekście CIT Estoński na etapie wdrażania i konsultacji ryczałtu od dochodów spółek. Absolwent studiów magisterskich na wydziale ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego w przedmiocie prawo podatkowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku "Doradca podatkowy", blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Trener w zakresie prawa podatkowego, celnego i rachunkowości.