Zmiana stanowiska MF w przedmiocie ujmowania w KPiR pośrednich kosztów uzyskania przychodów

Like Don't move Unlike
 
4

W dniu 2 marca 2023 r. została opublikowana interpretacja ogólna Ministra Finansów Nr DD2.8202.3.2022 z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie ujmowania w KPiR pośrednich kosztów uzyskania przychodów.

Istota zagadnienia

W przedmiotowej interpretacji ogólnej Minister Finansów rozstrzygnął kwestię ujęcia pośrednich kosztów uzyskania przychodów w KPiR, w sytuacji gdy dokumenty dotyczące tychże kosztów zostały dostarczone przez podatnika z opóźnieniem do jego biura rachunkowego. Minister Finansów dostrzegł pojawiającą się pośród podatników wątpliwość: czy dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania kosztu otrzymany w innym miesiącu niż data jego wystawienia może być zaksięgowany w miesiącu otrzymania przez biuro rachunkowe tego dokumentu. Dotychczasowe podejście aparatu skarbowego powodowało, że każdorazowo należało skorygować rozliczenie, jeżeli dowód dotyczący kosztu pośredniego dostarczony został do biura rachunkowego w innym miesiącu niż miesiąc jego wystawienia. Skutkiem takiego podejścia było zwiększenie nakładu pracy biura rachunkowego, jaki należało poświęcić na prawidłowe rozliczenie podatkowe.

Korzystna zmiana

W wydanej interpretacji ogólnej Minister Finansów wskazał, że dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu uzyskania przychodu otrzymany przez podatnika lub przekazany do biura rachunkowego w późniejszym terminie, może być zaksięgowany (ujęty) w PKPiR w miesiącu, w którym został otrzymany przez podatnika bądź przekazany do biura rachunkowego. Powinno to nastąpić do końca roku podatkowego, w którym koszt ten może być potrącony.

Jednocześnie, w przypadku dowodu otrzymanego przez podatnika lub przekazanego do biura rachunkowego w późniejszym terminie i wykazania go w KPiR w miesiącu, w którym został otrzymany bądź przekazany do biura rachunkowego, można opisać przyczyny późniejszego zaksięgowania (ujęcia) danego kosztu w KPiR w kolumnie 17 „Uwagi”.

Powyższą zmianę należy jednoznacznie należy ocenić jako korzystną dla podatników, a przede wszystkim dla biur rachunkowych ich obsługujących. Pozwala ona na uproszczenie procesu rozliczania klienta biura.

Istotnym jest również, że analogiczne zasady należy przyjąć ustalając podstawę obliczenia składki ubezpieczenia zdrowotnego.

LINK DO INTERPRETACJI

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Wojciech Michalski

Doradca podatkowy (numer wpisu: 14433), agent celny (numer wpisu: 019264), prokurent w spółce doradztwa podatkowego Magistri Tributorum spółka z o.o. Certyfikowany specjalista d.s. rachunkowości. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku finanse i rachunkowość w specjalności podatki. Wieloletni współpracownik biura rachunkowego. Posiada duże doświadczenie w kompleksowym rozliczaniu spółek, działalności gospodarczych oraz najmów prywatnych. Specjalizuje się w sporządzaniu wniosków o interpretacje podatkowe oraz wiążące informacje stawkowe. Ekspert na szkoleniach i kongresach o tematyce opodatkowania nieruchomości. Specjalista i praktyk w rozliczaniu ryczałtu od dochodów spółek.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *