Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, czy nie masz zaległości w VAT
Urzędy skarbowe w całej Polsce prowadzą czynności sprawdzające u podatników, którzy wynajmują prywatnie mieszkania. Fiskus weryfikuje, czy nie doszło do przekroczenia limitu powodującego konieczność rejestracji do VAT i rozliczania tego podatku.
Dlaczego jest to ważne?
W powszechnej świadomości dominuje pogląd, że najem prywatny nie podlega pod VAT. Jednak zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie z powyższym najem nieruchomości stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, a w konsekwencji będzie przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT. Możliwe jest jednak skorzystanie z jednego z poniższych zwolnień z podatku:
1. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.
2. Zwolnienie ze względu na obrót do 200 000 zł zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT
Wykorzystując jedno z powyższych zwolnień można uniknąć rozliczania podatku VAT.
W czym tkwi problem?
Zgodnie z art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT do wartości sprzedaży obejmującej limit VAT wlicza się transakcje związane z nieruchomościami, jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych. Trudno przy tym uznać, poza szczególnymi przypadkami, że wynajem mieszkania to transakcja pomocnicza. Zatem obliczając limit uprawniający do zwolnienia z VAT wziąć pod uwagę należy całą aktywność podatnika.
Kogo dotyczy problem?
Powyższy problem w głównej mierze dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, korzystających ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót, których wysokość obrotów zbliża się do wspomnianego limitu. Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że wyliczając limit do zwolnienia należy zsumować obroty z działalności gospodarczej oraz z najmu prywatnego.
W jaki sposób działa fiskus?
Urzędy skarbowe na podstawie złożonych zeznań z najmu prywatnego PIT-28 oraz z działalności gospodarczej PIT-36/PIT-36L za poszczególne lata są w stanie ocenić, czy limit potencjalnie nie został przekroczony. Wysyłają przy tym wezwania do zweryfikowania rozliczeń oraz udzielenia informacji na temat obrotów lub rozliczenia zaległego podatku VAT wraz z odsetkami.
Co można z tym zrobić?
Jako że sygnały o prowadzonych czynnościach sprawdzających docierają z całej Polski uznać należy, że jest to akcja ogólnopolska. Warto więc zawczasu zweryfikować swoje rozliczenia tak, aby można było podjąć działania zanim organy podatkowe rozpoczną czynności sprawdzające.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.