Procedura uproszczona z art. 33a ustawy o VAT

Like Don't move Unlike
 
1

Procedura uproszczona pozwala na rozliczenie podatku VAT należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji VAT, zamiast płacenia go fizycznie do urzędu celnego w momencie importu.

Kto może korzystać z procedury z art. 33a VAT?

Podatnik VAT czynny, który:

1. Dokonuje importu towarów,

2. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE,

3. Złoży wniosek do naczelnika urzędu celno-skarbowego o zastosowanie art. 33a, wraz z wymaganymi dokumentami lub oświadczeniem,

4. Nie zalega z płatnościami wobec urzędu skarbowego i ZUS.

    Jak to działa w praktyce?

    Towar przekracza granicę i powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu.

    Zamiast płacić VAT przy odprawie celnej, importer wykazuje go w deklaracji VAT-7/VAT-7K w części należny VAT, i od razu może wykazać go w części naliczony VAT (o ile ma prawo do odliczenia).

    W przypadku, gdy podatnik nie rozliczył w całości lub w części podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, może dokonać korekty deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

    Jak uzyskać zgodę?

    Trzeba złożyć wniosek do naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników nieposiadających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju – Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.

    Załączniki do wniosku: zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami (z urzędu skarbowego), zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami (z ZUS), potwierdzenie rejestracji jako podatnik VAT-UE (np. wydruk z bazy VIES).

    Zgodnie z art. 33a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT zarejestrowany podatnik VAT czynny może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów pod warunkiem przedstawienia przez podatnika naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

    a) zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,

    b) potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego;

    Wymóg przedstawienia przez podatnika dokumentów, o których mowa powyżej, uważa się za spełniony również w przypadku złożenia przez podatnika oświadczeń o tej samej treści.

    Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Oświadczenie jest ważne przez sześć miesięcy.

    Dokonywanie zgłoszeń celnych następuje przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych. Zgodnie z przepisami kodeksu celnego Unii Europejskiej (UKC), zgłoszenia celne mogą być dokonywane przez przedstawiciela celnego – działającego w imieniu i/lub na rzecz tej osoby.

    Wyróżniamy dwa rodzaje przedstawicielstwa:

    a) Przedstawicielstwo bezpośrednie

    Przedstawiciel działa w imieniu i na rzecz osoby reprezentowanej. Oznacza to, że odpowiedzialność za zgłoszenie celne spoczywa na reprezentowanym (np. importerze), a nie na przedstawicielu. To najczęstsza forma reprezentacji stosowana przez agencje celne.

    b) Przedstawicielstwo pośrednie

    Przedstawiciel działa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby reprezentowanej. W tym przypadku przedstawiciel również ponosi odpowiedzialność za zobowiązania wynikające z czynności celnych solidarnie z osobą reprezentowaną.

    Aby skutecznie działać jako przedstawiciel, trzeba posiadać stosowne upoważnienie, które powinno być przechowywane i okazywane organom celnym na żądanie. W praktyce najczęściej wykorzystuje się wzory pełnomocnictw udostępnione przez agencje celne. Warunku zgłoszenia przez przedstawiciela celnego nie stosuje się, jeżeli sam podatnik posiada status upoważnionego przedsiębiorcy AEO.

    Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

    Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


    W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

    • tel.: +48 534 312 775,
    • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
    • skorzystanie z formularza kontaktowego.

    Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

    Autor

    Magdalena Skonieczny

    Agent celny (numer wpisu 19276), absolwentka studiów magisterskich na wydziale finansów i ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w przedmiocie prawo gospodarcze i handlowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach w komórce odpowiedzialnej za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. Autorka blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Specjalizuje się w zakresie prowadzenia postępowań podatkowych (Ordynacja podatkowa, KPA) zarówno przed pierwszą, jak i drugą instancją.