Zgodnie z art. 28k ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji nie mogą korzystać z estońskiego CIT. To jednoznaczne wykluczenie, które nie pozostawia pola do interpretacji – spółki w stanie likwidacji lub ogłaszające upadłość tracą prawo do ryczałtu od dochodów spółek. W przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji, podatnicy zobowiązani są do uregulowania wszelkich zobowiązań podatkowych związanych z estońskim CIT przed formalnym ogłoszeniem upadłości lub rozpoczęciem procesu likwidacji. Termin zapłaty ryczałtu upływa z dniem poprzedzającym dzień zaistnienia jednego z tych zdarzeń.
A dlaczego likwidacja wyklucza estoński CIT?
Podstawowym celem postępowania likwidacyjnego jest zakończenie działalności spółki – spłata zobowiązań, ściągnięcie wierzytelności oraz upłynnienie majątku. Te działania są niezgodne z ideą estońskiego CIT, którego głównym celem jest promowanie reinwestowania zysków i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Dlatego też, firmy w trakcie procesu likwidacji nie mogą korzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.