Spółka na ryczałcie zakłada spółkę cywilną

Like Don't move Unlike
 
4

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (czyli estońskim CIT) może podlegać podatnik (czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna), jeżeli między innymi: nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Pytaniem jest, czy sam fakt zawarcia przez spółkę objętą estońskim CIT umowy spółki cywilnej z innym podmiotem skutkuje utratą przez tę spółkę prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Zdaniem naszego Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT spółka objęta estońskim CIT może zawrzeć z innym podmiotem (osobą fizyczną, osobą prawną opodatkowaną klasycznym CIT, czy też osobą prawną opodatkowaną estońskim CIT) umowę spółki cywilnej i uzyskiwać przychody bez ryzyka utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Należy zauważyć, że spółka cywilna, inaczej niż spółki handlowe, nie posiada osobowości prawnej i jest uregulowana w Kodeksie cywilnym, a nie w Kodeksie Spółek Handlowych. Nie jest ona uznawana za jednostkę organizacyjną z osobowością prawną, lecz jako stosunek umowny między przedsiębiorcami dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, co definiuje art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego. Spółka cywilna to po prostu forma współpracy przedsiębiorców, którzy wspólnie realizują projekt biznesowy i nie stanowi odrębnego podmiotu gospodarczego. Spółka cywilna, nie będąc podmiotem prawnym, nie jest traktowana jako przedsiębiorca – to jej wspólnicy są odpowiedzialni za prowadzenie działalności gospodarczej.

Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 października 2022 r. znak 0114-KDIP2-1.4010.48.2022.2.MW:

„(…) spółki cywilne nie zostały wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT jako podmioty, w których posiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną uniemożliwia skorzystanie z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i następne ustawy o CIT. (…) warunek nieposiadania udziałów (akcji) w kapitale innej spółki nie znajdzie w Państwa przypadku zastosowania, gdyż spółka cywilna, nie jest podmiotem prawa, w związku z czym nie posiada ona osobowości prawnej (pokreślenie Autora). To samo dotyczy warunku nieposiadania ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Spółka cywilna nie jest spółką niebędącą osobą prawną, ze względu na to, że wspólnicy spółki posiadają udział we wspólnym majątku wspólników, który nie jest tożsamy z ogółem praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (podkreślenie Autora). Powyższe wynika wprost z treści Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu spółek handlowych. Kodeks spółek handlowych regulujący spółki osobowe, przewiduje bowiem instytucję ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki, natomiast Kodeks cywilny nie zawiera stosownych unormowań w tym zakresie.”

Poza tym, spółka objęta estońskim CIT „w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziału w spółkach cywilnych powinna stosować stawkę podatku określoną w art. 28o ust. 1 ustawy o CIT jako zyski wypracowane w okresie opodatkowania w tej formie.”

Zatem sam fakt zawarcia przez spółkę objętą estońskim CIT umowy spółki cywilnej z innym podmiotem nie skutkuje utratą przez tę spółkę prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Jednak założona spółka cywilna będzie musiała otrzymać wkład.

Co zatem w sytuacji, w której spółka objęta estońskim CIT wniesie do współzałożonej przez nią spółki cywilnej wkład pieniężny, którego wysokość przewyższy równowartość 10 000 euro. Czy wniesienie takiego wkładu przez spółkę estońską do spółki cywilnej prowadzi do utraty prawa do opodatkowania Ryczałtem.

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że Spółka, która na moment wyboru formy opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodów spełniała wszystkie warunki opodatkowania ryczałtem i wybrała to opodatkowanie, a następnie zamierza wnieść do nowo utworzonej spółki cywilnej wkład pieniężny, nie utraci prawa do rozliczania się na zasadach ryczałtu od dochodów spółek. Wynika to z literalnego brzmienia przepisu art. 28l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który nie wskazuje na utratę prawa do opodatkowania ryczałtem w sytuacji wniesienia wkładu pieniężnego.

Zdaniem Dyrektora KIS wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.740.2022.1.MF: „Wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu pieniężnego do spółki cywilnej, które następuje w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie powoduje utraty prawa do ryczałtu od dochodów spółek w myśl art. 28l ustawy o CIT. Z kolei w analizowanej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 28k ust. 1 pkt 6 w związku z art. 28k ust. 2 ustawy o CIT, ponieważ spółka jest już opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek.”

W tym miejscu konieczna jest uwaga Autora, że wobec treści art. 28k ust. 1 pkt 6 w związku z art. 28k ust. 2 ustawy o CIT, zgodnie z którymi estońskiego CIT nie stosuje się do podatników, którzy wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro, przy czym w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego powyższe wyłączenie stosuje się odpowiednio także do podmiotów otrzymujących wkład niepieniężny – kluczowym wydaje się zwrot „wkład niepieniężny”, czyli aport.

Wnioskując bowiem a contrario reguły z art. 28k ust. 1 pkt 6 (a także art. 28k ust. 1 pkt 5 – uwaga Autora) w związku z art. 28k ust. 2 ustawy o CIT nie znajdą zastosowania w przypadku pokrycia wkładu w formie pieniężnej.

Podsumowując, zdaniem Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT wniesienie przez spółkę objętą estońskim CIT wkładu pieniężnego o dowolnej wysokości do współzałożonej przez nią spółki cywilnej nigdy nie skutkuje utratą prawa do opodatkowania ryczałem od dochodów spółek.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *