Odsetki podatkowe – wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą

Like Don't move Unlike
 
2

Opodatkowaniu estońskim CIT podlega między innymi dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

Katalog tych wydatków ma charakter otwarty, zatem w kontekście opodatkowania estońskim CIT, kluczowym jest rozróżnienie, czy dany wydatek jest związany z działalnością gospodarczą spółki, czy też nie jest. Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą (w rozumieniu prawa bilansowego) to takie, które (upraszczając) nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z zastrzeżeniem że mogą one, lecz nie muszą być tożsame z pojęciem NKUP (Nieuznawane Koszty Uzyskania Przychodów) na gruncie CIT klasycznego.

W powyższym rozumieniu odsetki od zaległości podatkowych naliczane tytułem nieterminowego regulowania zobowiązań podatkowych przez spółkę stanowią opodatkowany na gruncie estońskiego CIT wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Ujmując temat szerzej, na gruncie ustawy o CIT, w kontekście estońskiego CIT, dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu ryczałtem. Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przepisy te nie zawierają jednak definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, co oznacza, że należy odwołać się do znaczenia tego pojęcia w języku powszechnym.

Odsetki od zaległości podatkowych nie są traktowane jako wydatki, które są ponoszone w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. W związku z tym, nie można ich uznać za wydatki związane z działalnością gospodarczą spółki. Odsetki te obciążają spółkę w sytuacji nieterminowego regulowania przez nią zobowiązań podatkowych. W przypadku estońskiego CIT, takie wydatki są uznawane za niezwiązane z działalnością gospodarczą spółki i podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Zgodnie z interpretacjami podatkowymi Dyrektora KIS, odsetki od zaległości podatkowych mają charakter „sankcyjny” i wynikają z “negatywnego” działania podatnika, który naruszył obowiązujące przepisy, na przykład: interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2023 r. znak 0111-KDIB1-2.4010.447.2023.1.EJ oraz interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2024 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.751.2023.2.MBD. W związku z tym, są one uznawane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek również potwierdza, że takie wydatki, jak kary, grzywny czy odsetki od nieterminowego uregulowania zobowiązania podatkowego, nie są związane z działalnością gospodarczą spółki.  

Podsumowując, odsetki od zaległości podatkowych spółki, na gruncie estońskiego CIT, stanowią wydatki niezwiązane z jej działalnością gospodarczą, jako że i nie służą jej celom zarobkowym, co wyklucza wydatki tytułem tych odsetek  z kategorii wydatków związanych z działalnością gospodarczą. W związku z tym, podlegają one opodatkowaniu ryczałtem na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.