Wśród przedsiębiorców planujących przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością często pojawia się pytanie, czy taka spółka może od razu skorzystać z opodatkowania w formie estońskiego CIT, czy też konieczne jest uprzednie zawieszenie działalności na okres jednego roku.
Zdaniem naszego Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. nie wyklucza możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT) już w pierwszym roku działalności spółki. Kluczowe jest jednak spełnienie wszystkich warunków przewidzianych w przepisach oraz uwzględnienie skutków podatkowych wynikających z samego przekształcenia.
Nadto, zgodnie z informacjami zawartymi w „Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek” opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, przekształcenie JDG w spółkę z o.o. nie wymaga rocznego zawieszenia działalności jako warunku skorzystania z estońskiego CIT. Oznacza to, że spółka powstała z takiego przekształcenia może wybrać tę formę opodatkowania już od pierwszego roku podatkowego po przekształceniu, o ile spełni wszystkie warunki brzegowe wyboru i utrzymania estońskiego CIT.
Należy jednak przy tym pamiętać, że przekształcenie JDG wiąże się z koniecznością rozpoznania dochodu z przekształcenia.
Dodatkowo, zgodnie z informacjami dostępnymi na portalu Biznes.gov.pl, nowo utworzone spółki – również te powstałe w wyniku przekształcenia – mogą korzystać z estońskiego CIT na preferencyjnych zasadach.
W przypadku takich podatników:
a) warunek dotyczący struktury przychodów uznaje się za spełniony w pierwszym roku opodatkowania,
b) warunek dotyczący zatrudnienia nie obowiązuje w pierwszym roku oraz w dwóch kolejnych latach podatkowych, przy czym począwszy od drugiego roku podatkowego, podatnik jest zobowiązany do corocznego zwiększania zatrudnienia o co najmniej jeden etat (w pełnym wymiarze czasu pracy), aż do osiągnięcia wymaganego poziomu (minimum trzy etaty). Powyższe znajduje także oparcie w wyroku NSA z dnia 11 marca 2025 r., sygn. akt II FSK 1412/24, który także ma istotne znaczenie dla osób fizycznych przekształcających swoje jednoosobowe działalności gospodarcze w spółki. NSA potwierdził bowiem, że spółka powstała w wyniku przekształcenia może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności na gruncie estońskiego CIT.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.