Termin oświadczenia OSW-RD na rok 2024

Like Don't move Unlike
 
6

Jeżeli jesteś udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej –

które w roku 2024 będą opodatkowane estońskim CIT to pamiętaj, aby złożyć tej spółce oświadczenia OSW-RD.

Wzór formularza OSW-RD znajdziesz tutaj:

https://www.gov.pl/web/finanse/osw-rd

Oświadczenie dotyczy tego w jakich podmiotach Ty jako udziałowiec, akcjonariusz lub wspólnik spółki objętej estońskim CIT (a nie spółka objęta estońskim CIT) posiadasz, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 5% udziałów w kapitale, ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub instytucji wspólnego inwestowania lub innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Co ważne, oświadczenie OSW-RD nie obejmuje wszystkich podmiotów, w których Ty jako udziałowiec, akcjonariusz lub wspólnik spółki objętej estońskim CIT posiadasz powyższe prawa, a tylko te podmioty z którymi spółka estońska dokonuje transakcji w jakiejkolwiek formie, w tym także z udziałem podmiotów pośredniczących. Przy czym, w przypadku zmiany stanu faktycznego (czyli jeżeli spółka podejmie takie transakcje) to w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian powinieneś złożyć spółce kolejne oświadczenie OSW-RD.    

Termin na złożenie oświadczenia OSW-RD przypada do końca pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego spółki objętej estońskim CIT. Zatem, jeżeli dla danej spółki estońskiej jej rok podatkowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym to termin ten przypada najpóźniej w dniu 31 stycznia 2024 r.  

Składałeś już w poprzednim roku oświadczenie OSW-RD? I tak musisz złożyć je ponownie, ponieważ oświadczenie OSW-RD ma charakter cykliczny.    

A co, jeżeli nie złożysz oświadczenie OSW-RD? Wtedy niestety, to spółka objęta estońskim CIT będzie musiała poinformować w ciągu 30 dni o niewykonaniu przez Ciebie tego obowiązku urząd skarbowy i to zarówno ten właściwy dla siebie, jak i ten właściwy dla Ciebie.   

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.