Polecamy uwadze zagadnienie będące przedmiotem interpelacji poselskiej z dnia 25 września 2024 r. numer 4891 w sprawie niedopuszczalności niektórych inwestycji fundacji rodzinnej.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 14 października 2024 r. znak DD6.054.9.2024:
1. Fundacje rodzinne nie mogą nabywać skarbowych papierów oszczędnościowych, ponieważ nie należą do kategorii podmiotów, o których mowa w art. 101 ustawy o finansach publicznych. Fundacje rodzinne mają w chwili obecnej możliwość nabywania obligacji skarbowych emitowanych na przetargach, tzw. obligacji hurtowych. Fundacja rodzinna zakupu tych papierów wartościowych może dokonywać tak na rynku pierwotnym, za pośrednictwem banku Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych, jak i na rynku wtórnym.
2. Inwestycje fundacji rodzinnych w waluty wirtualne nie zostały objęte katalogiem art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, zakreślającym dozwolony zakres działalności gospodarczej fundacji rodzinnej. W zakresie, w jakim fundacja rodzinna wykonuje działalność gospodarczą określoną w katalogu art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja taka jest zwolniona od podatku CIT. Katalog dozwolonej działalności gospodarczej, którą może wykonywać fundacja rodzinna, ma charakter zamknięty i nie wskazano w nim możliwości wykonywania przez fundację rodzinną działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży walut wirtualnych. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że w ocenie Ministra Finansów, sprzedaż walut wirtualnych, nawet jednorazowa, nie może być rozpatrywana jako spełniająca przesłankę wskazaną w cytowanym powyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej – tj. sprzedaż taka nie stanowi „zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia”.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.