Opinia zabezpieczająca wydana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (DKP3.8082.5.2023) z dnia 21 grudnia 2023 r. dotyczy utworzenia fundacji rodzinnej, wniesienia do niej mienia, prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację oraz otrzymywania świadczeń przez beneficjentów. Fundatorami fundacji są rodzice pozostający w związku małżeńskim, a beneficjentami są fundatorzy, ich dzieci oraz zstępni tych dzieci.
Czynności poddane ocenie obejmują utworzenie fundacji, wniesienie do niej mienia (w tym 1 mln zł w środkach pieniężnych oraz udziały i akcje spółek operacyjnych), prowadzenie działalności gospodarczej oraz otrzymywanie świadczeń przez beneficjentów. Głównymi celami planowanych działań są zabezpieczenie przyszłości członków rodziny, ułatwienie sukcesji majątku rodzinnego, prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację oraz gromadzenie i zarządzanie mieniem w interesie beneficjentów.
Szef KAS ocenił, że korzyści podatkowe wynikające z planowanych działań, polegające na niepowstaniu zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn, są zgodne z intencją ustawodawcy. Fundacja rodzinna ma na celu zabezpieczenie przyszłości beneficjentów poprzez zapewnienie trwałości rodzinnego biznesu oraz łatwiejszą sukcesję majątku rodzinnego. Przekazanie kontroli nad spółkami operacyjnymi zstępnym fundatorów ma na celu uniknięcie konfliktów związanych z podziałem udziałów i akcji w spółkach operacyjnych.
Szef KAS uznał, że działania fundatorów nie są sztuczne i spełniają cele ekonomiczne. Fundacja rodzinna, jako podmiot posiadający mienie, w tym udziały i akcje spółek operacyjnych, będzie prowadzić działalność inwestycyjną, mając na celu powiększenie zgromadzonego mienia. Korzyści podatkowe uzyskane przez beneficjentów są zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które przewidują zwolnienie z podatku dochodowego dla beneficjentów będących członkami rodziny fundatora.
W ocenie Szefa KAS, korzyści podatkowe wynikające z planowanych działań nie są sprzeczne z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej. Szef KAS stwierdził, że zespół planowanych czynności nie spełnia wszystkich kryteriów unikania opodatkowania. Pomimo możliwości osiągnięcia korzyści podatkowych, nie można uznać, że są one sprzeczne z celem ustawy podatkowej. W związku z tym, art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej nie znajduje zastosowania, co skutkuje wydaniem opinii zabezpieczającej potwierdzającej zgodność działań z przepisami prawa podatkowego.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.