Polecamy uwadze (wielokrotnie powracające na łamach naszego bloga) zagadnienie będące przedmiotem interpelacji poselskiej z dnia 5 września 2024 r. numer 4538 w sprawie świadczenia usług najmu krótkoterminowego przez fundacje rodzinne.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 23 września 2024 r. znak DD6.054.5.2024:
Ustawa o fundacji rodzinnej umożliwia fundacji rodzinnej wykonywanie działalności gospodarczej wyłącznie w ograniczonym zakresie, na co wskazuje zamknięty katalog art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, a także użycie w tym
przepisie wyrazu „tylko”, ograniczające zakres tego, o czym w nim mowa. Dozwolona zgodnie z tym przepisem działalność to najem (art. 659 Kodeksu cywilnego), dzierżawa (art. 693 Kodeksu cywilnego), lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie. Zatem, zakres tej dozwolonej działalności sprowadza się do umów, których przedmiotem jest odpłatne oddanie rzeczy do używania lub korzystania. Wskazać należy, że, przykładowo, inne świadczenia wynikające z umów, w szczególności rozszerzające ich przedmiot, stwarzają ryzyko uznania takich umów za wykraczające poza zakres dozwolonej działalności fundacji rodzinnej, określony w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a tym samym mogą spowodować, że zwolnienie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT nie będzie miało zastosowania.
W zakresie objętym interpelacją, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej prezentuje jednolite stanowisko, zgodnie z którym opisane w przedstawionych we wnioskach stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych formy najmu krótkoterminowego nie mieszczą się w katalogu działalności dozwolonej, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej. W interpretacjach tych wskazuje się, że działalności polegającej na krótkoterminowym najmie lokali nie można uznać za mieszczącą się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej. Jak wskazano, uzasadnieniem tego stanowiska jest okoliczność, iż przy najmie krótkoterminowym brakuje charakterystycznych cech stosunku najmu, takich jak zawarcie pisemnej umowy, podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, stałość podmiotu, któremu udostępniana jest nieruchomość oraz obejmowanie dłuższych okresów czasowych.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.