Wniesienie aportu przez fundację rodzinną – akceptacja zwolnienia przez WSA

Like Don't move Unlike
 
2

Ministerstwo Finansów zanegowało zwolnienie od podatku CIT wniesienie aportu przez fundację rodzinną, o czym możesz przeczytać tutaj:

A co na to sąd administracyjny?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Po 152/24 uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który uznał, że wniesienie aportu przez fundację rodzinną do spółki kapitałowej powinno podlegać opodatkowaniu CIT. Zdaniem sądu, takie działanie mieści się w ramach przystępowania do spółek, które jest objęte zwolnieniem na mocy art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, a nie zbywania mienia nabytego wyłącznie w celu dalszego zbycia.

Nasze Stowarzyszenie Podatników Estońskiego CIT w pełni popiera wyrok, który, chociaż nieprawomocny, potwierdza, że przepisy art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej stanowią lex specialis względem art. 5 ust. 1 pkt 1. Jak wskazał sąd, pojęcie „przystąpienia do spółek” obejmuje „ogół czynności niezbędnych dla stania się członkiem spółki handlowej”, a wniesienie aportu jest konieczne dla objęcia udziałów w spółce.

Zaskarżona interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej opierała się na twierdzeniu, że wniesienie nieruchomości aportem stanowi zbywanie mienia. Sąd jednak uznał, że w takim przypadku nie ma mowy o „zbyciu”, lecz o przystąpieniu fundacji do spółki, co mieści się w dozwolonej działalności fundacji rodzinnej. „Zbycie” rozumiane w szerokim kontekście obejmuje różne tytuły przeniesienia własności, ale przystąpienie do spółki handlowej na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 3 wyklucza traktowanie tego jako zwykłego zbycia.

Sąd jednoznacznie stwierdził, że wniesienie aportu w zamian za udziały w spółce nie wykracza poza działalność fundacji rodzinnej określoną w przepisach, a więc nie powinno być traktowane jako działanie, które prowadzi do opodatkowania.

Wyrok ten pokazuje, że przepisy dotyczące fundacji rodzinnych są interpretowane przez sądy administracyjne w sposób, który pozwala na swobodniejsze funkcjonowanie tych podmiotów. Nasze stowarzyszenie uważa, że to istotny krok w kierunku stabilizacji i jasności przepisów dotyczących estońskiego CIT oraz fundacji rodzinnych, które korzystają z ryczałtowej formy opodatkowania.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.