Wyrok TK z dnia 21 listopada 2024 r. w przedmiocie amortyzacji darowanych środków trwałych  

Like Don't move Unlike
 
4

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny zajął się przepisami, które od lat wywołują kontrowersje wśród podatników. Tym razem, w orzeczeniu z 21 listopada 2024 r., sygnatura P 11/24, Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT w zakresie, który pozbawia podatników możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny. Chodzi tu o te darowizny, które były zwolnione z podatku od spadków i darowizn, a zarazem amortyzację rozpoczęto przed 1 stycznia 2018 r.

Orzeczenie to jest istotnym sygnałem dla podatników, którzy wciąż odczuwają skutki zmian legislacyjnych sprzed kilku lat. Trybunał stwierdził, że przepis ten narusza zasadę ochrony interesów w toku, wynikającą z art. 2 Konstytucji. W skrócie, chodzi o to, że ustawodawca nie może nagle zmieniać reguł gry dla podatników, którzy już podjęli określone decyzje finansowe na podstawie obowiązujących wówczas przepisów. Brak możliwości kontynuowania amortyzacji dla środków trwałych nabytych nieodpłatnie w drodze darowizny został uznany za niezgodny z konstytucyjnymi zasadami państwa prawa.

Podatnicy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, mogą teraz liczyć na możliwość ponownego zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. To szczególnie ważne dla tych, którzy w ostatnich latach musieli zaakceptować wyższe obciążenia podatkowe z powodu zmiany interpretacji przepisów. Trybunał, stając po stronie podatników, przypomina o znaczeniu stabilności prawa i konieczności ochrony zaufania obywateli do państwa.

Interesującym jest zdaniem Autora, jak teraz zareaguje ustawodawca. Czy możemy spodziewać się szybkiej nowelizacji przepisów, która dostosuje ustawę do wymagań Trybunału? A może zmiany będą miały szerszy zakres, by uniknąć podobnych problemów w przyszłości? Dla wszystkich podatników, których dotyczy ten wyrok, to na pewno moment ulgi, ale i wyczekiwania na dalsze kroki legislacyjne. Warto poczekać, w szczególności w kontekście sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi na kanwie Polskiego Ładu, który wprowadził od roku 2022 zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych, co istotnie wpłynęło na właścicieli wynajmujących swoje nieruchomości.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.