Swego czasu na łamach naszego bloga opublikowaliśmy artykuł na temat wpisania fundacji rodzinnej do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, o czym poczytasz tutaj:
Samego wpisu do CRBR można dokonać tutaj:
https://www.podatki.gov.pl/crbr/
Warto w tym miejscu przypomnieć, że fundacja rodzinna wprawdzie nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych, który prowadzi Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.
Niemniej, zanim jednak ten wpis nastąpi (a czas oczekiwania na wpis może trwać do kilku miesięcy) fundacja rodzinna już funkcjonuje w obrocie prawnym, ponieważ z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu powstaje fundacja rodzinna w organizacji. Fundacja rodzinna w organizacji zarządza we własnym imieniu posiadanym majątkiem i zapewnia jego ochronę, w szczególności nabywa prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciąga zobowiązania, pozywa i jest pozywana. Fundacja rodzinna w organizacji jest reprezentowana przez fundatora lub pełnomocnika powołanego przez fundatora albo w przypadkach wskazanych w ustawie – przez zarząd. Do fundacji rodzinnej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące fundacji rodzinnej.
Faktem jest, że fundacja rodzinna w organizacji z dopiero z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych staje się fundacją rodzinną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą też chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków fundacji rodzinnej w organizacji. Wydaje się jednak, że fundacja rodzinna w organizacji powinna móc zostać wpisana do CRBR skoro: „nabywa prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciąga zobowiązania, pozywa i jest pozywana”. A czynności te wymagają posiadania przez fundację rodzinną rachunku bankowego, którego bank nie założy, jeżeli nie będzie wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
Tymczasem, zdaniem MF fundacja rodzinna w organizacji nie podlega obowiązkowi wpisu do CRBR.
Wedle MF wynika to z kilku względów, przede wszystkim z uwagi na zamknięty charakter katalogu podmiotów obowiązanych do zgłoszenia w CRBR, w których nie wymieniono fundacji rodzinnej w organizacji. Wedle MF obowiązek zgłoszenia do CRBR powstaje dopiero z chwilą wpisu do odpowiedniego rejestru, w przypadku spółek handlowych jest to Krajowy Rejestr Sądowy, a w przypadku fundacji rodzinnej jest to Rejestr Fundacji Rodzinnych. W konsekwencji wedle MF nie podlega obowiązkowi zgłoszenia do CRBR podmiot, który jeszcze nie został zarejestrowany. MF podkreśla, że fundacja rodzinna w organizacji ma charakter przejściowy, gdyż jeżeli nie zostanie dokonane zgłoszenie w ciągu 6 miesięcy albo sąd rejestrowy odmówi rejestracji, ulega ona rozwiązaniu.
Potencjalnie można przyjąć powyższe stanowisko MF, ale jawią się pytania bez odpowiedzi:
1. Jak w takim razie fundacja rodzinna w organizacji bez zgłoszenia do CRBR założy rachunek bankowy, który może być potrzebny do jej bieżącej działalności i wypłaty świadczeń beneficjentom?
2. Dlaczego w takim razie niektóre fundacje rodzinne w organizacji zostały skutecznie wpisane do CRBR?
3. Dlaczego w takim razie spółki z o.o. w organizacji są wpisywane do CRBR?
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.