Projekt zmiany ustawy o PCC w zakresie obrotu nieruchomościami

Like Don't move Unlike
 
2

W marcu 2024 r. w Sejmie został złożony budzący kontrowersje projekt zmiany ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mający na celu wprowadzenie dodatkowego opodatkowania transakcji związanych z flippowaniem mieszkań, czyli zakupem i szybką odsprzedażą nieruchomości z zyskiem. Celem projektu jest ograniczenie spekulacji na rynku nieruchomości poprzez nałożenie wyższych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zarówno na flipperów, jak i na osoby kupujące od nich mieszkania.

Flipperzy:

Zgodnie z projektem stawki PCC dla osób kupujących kolejne mieszkania w ciągu pięciu lat po zakupie pierwszego wyniosą:

3% – przy zakupie trzeciego mieszkania,

4% – przy zakupie czwartego,

5% – przy zakupie piątego.

Kupujący od flipperów:

Zgodnie z projektem stawki PCC będą zależne od czasu, jaki upłynął od zakupu mieszkania przez flippera do jego sprzedaży:

10% – jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem roku,

6% – jeśli sprzedaż nastąpi po roku, ale przed upływem dwóch lat,

4% – jeśli sprzedaż nastąpi po dwóch latach, ale przed upływem trzech lat.

Projekt zakłada również, że każdorazowo przy zawieraniu umów, kupujący będzie musiał składać oświadczenie przed notariuszem o liczbie zawartych umów zakupu w ciągu ostatnich pięciu lat, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe oświadczenia. Dodatkowo, notariusze będą mieli obowiązek pouczenia kupujących o wyższej stawce PCC w przypadku zakupu od flippera. Celem dodatkowych stawek podatkowych jest zniechęcenie do „spekulacyjnego” obrotu nieruchomościami i zmniejszenie opłacalności takich działań na rynku.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Adrian Stochmal

Doradca podatkowy (numer wpisu 14817), agent celny (numer wpisu 017886), doktorant na wydziale nauk prawnych, współpracownik spółki doradztwa podatkowego Magistri Tributorum sp. z o.o., właściciel biura rachunkowego IPSO FACTO, partner w agencji celnej OCLIJ SIĘ, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT, autor serii książek pt.: "Zrozumieć Estoński CIT", członek zarządu w spółce z branży energetycznej, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego. Uczestnik projektu “Dialog z biznesem” prowadzonego przez Ministerstwo Finansów w kontekście CIT Estoński na etapie wdrażania i konsultacji ryczałtu od dochodów spółek. Absolwent studiów magisterskich na wydziale ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego w przedmiocie prawo podatkowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Autor blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Trener w zakresie prawa podatkowego, celnego i rachunkowości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *