Wynagrodzenie prokurenta stanowi wedle NSA ukryte zyski  

Like Don't move Unlike
 
3

Na kanwie postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej przed Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej zadane zostało pytanie: 

Czy wynagrodzenie wspólnika z tytułu pełnienia funkcji prokurenta spółki objętej estońskim CIT podlega art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT?

Wnioskodawca wskazał, że z uwagi na to, iż przychody uzyskiwane przez prokurenta nie stanowią wynagrodzeń z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT należy uznać, że wynagrodzenie prokurenta będącego wspólnikiem spółki nie podlega art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT niezależnie od wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego przez tego prokurenta będącego wspólnikiem.

Jednak zdaniem Dyrektora KIS wynagrodzenie wypłacane przez spółkę jej wspólnikowi z tytułu pełnienia przez niego funkcji prokurenta będzie w całości stanowiło ukryte zyski i będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.

Wyrok WSA w Gdańsku wyrokiem z dnia 18 października 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 917/22 oddalił skargę w przedmiocie powyższego pytania konkludując, że:

„(…) w niniejszej sprawie wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę wspólnikowi będącemu jednocześnie prokurentem, które nie zalicza się wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej z uwzględnieniem określonego limitu – mieści się w katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu jako dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Skarżąca bowiem we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie przedstawiła stanu faktycznego, który pozwalałby na stwierdzenie, że poniesiony wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki. Z tego względu należało przyjąć, że stanowi on dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem.”

Sprawę rozstrzygnął NSA w wyroku z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 93/23 wskazując w uzasadnieniu swojego orzeczenia, co następuje.

„Bezspornym jest, że z wniosku o wydanie interpretacji wynika, że wynagrodzenie prokurenta spółki, będącego jednocześnie wspólnikiem, nie stanowi wynagrodzenia z tytułu art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT. Skoro tak, to świadczenie to nie podlega wyłączeniu spod kategorii ukrytego zysku, uregulowanego w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT. Wobec tego znajduje zastosowanie zasada określona w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Niezasadne są twierdzenia skarżącej, że powyższa interpretacja stanowiłaby naruszenie zasady równego traktowania. Po pierwsze – brak jest przeciwwskazań do opodatkowania, jako ukryte zyski, wszelkich wypłat na rzecz wspólników spółki. Po drugie – ustawodawca wyłączył z opodatkowania wynagrodzenia w sytuacji, gdy przybierają one postać wynagrodzenia za pracę oraz świadczeń należnych z tytułu umów wymienionych w art. 13 pkt 7,8 i 9 ustawy o PIT. Skoro wspólnik, będący prokurentem może być pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub zawrzeć umowę w art. 13 pkt 7-9 ustawy o PIT, to brak jest podstaw do twierdzenia o niekonstytucyjności tego rozwiązania prawnego. Skarżąca formułując zarzut naruszenia zasady równego traktowania porównuje sytuację prawną podmiotów znajdujących się w odmiennej sytuacji prawnej. Status prawny członka zarządu spółki kapitałowej różni się istotnie od statusu prokurenta, który nie jest członkiem organu spółki i ciążą na nim zupełnie inne obowiązki oraz odpowiedzialność. Unormowana w przepisach art. 1091 i następne Kodeksu cywilnego prokura jest zupełnie inną kategorią prawną niż członkostwo w organach spółki. Warto podkreślić, że ustanowienie prokury, w odróżnieniu od powołania organów spółki jest fakultatywne. Ponadto, w myśl art. 208 § 6 KSH prokurenta powołuje zarząd, zaś w myśl art. 201 § 4 KSH członkowie zarządu powoływani są w drodze uchwały wspólników.”

W efekcie NSA wywiódł, że:

„Z kolei za uzasadniony należy uznać drugi zarzut skarżącej – naruszenia art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT poprzez uznanie, że wynagrodzenie wypłacane prokurentowi stanowi wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą. Nie wymaga bowiem żadnych dodatkowych ustaleń oczywiste (zdaniem NSA – uwaga Autora) stwierdzenie, że wynagrodzenie prokurenta spółki związane jest z prowadzoną przez tą spółkę działalnością gospodarczą.”

Niemniej w ocenie NSA:

„(…) skoro wynagrodzenie to (prokurenta, będącego wspólnikiem spółki objętej estońskim CIT – uwaga Autora) w stanie sprawy jest zaliczone jako przedmiot opodatkowania do ukrytych zysków, to nie może być po raz drugi opodatkowane jako świadczenie niezwiązane z działalnością gospodarczą. Zasadność tego zarzutu nie wpływa zatem na skuteczność skargi kasacyjnej, bo przesądzenie że wynagrodzenie to jest ukrytym zyskiem oznacza, że stanowi ono przedmiot opodatkowania podatkiem zryczałtowanym o dochodów spółek (tzw. estoński CIT)”.

Podsumowując:  

W ocenie NSA wypłacane na podstawie uchwały zarządu spółki wynagrodzenie prokurenta będącego zarazem wspólnikiem tej spółki objętej estońskim CIT stanowi ukryte zyski podlegające opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Patryk Smęda

Doradca podatkowy (numer wpisu 12110), prawnik, właściciel firmy szkoleniowej TAURUS TAX, partner agencji celnej OCLIJ SIĘ, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT. Absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak również studiów podyplomowych z prawa podatkowego, egzekucji administracyjnej i zarządzania zasobami ludzkimi, a także seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”. Przed wpisem na listę doradców podatkowych wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kierujący komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. W latach 2012-2018 trener wewnętrzny w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów, a następnie w Krajowej Szkole Skarbowości. Złożył z wynikiem pozytywnym państwowe egzaminy na inspektora kontroli skarbowej i urzędnika mianowanego w służbie cywilnej. Od ponad dziesięciu lat zawodowy trener w zakresie prawa podatkowego współpracujący z wiodącymi firmami szkoleniowymi w Polsce, jak również z komórkami szkoleniowymi Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Krajowej Izby Radców Prawnych. Autor licznych, także książkowych publikacji podatkowych, w tym artykułów zamieszczanych w branżowym kwartalniku “Doradca podatkowy”. W trakcie uzyskiwania wpisu na listę agentów celnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *