CIT/KW to informacja o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, która stanowi załącznik do deklaracji CIT-8 (a nie do deklaracji CIT-8E). Informację CIT/KW wypełniają Ci podatnicy (czyli te spółki), którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.
Zgodnie z art. 7aa ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatnik (spółka), który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem sporządzić informację (CIT/KW) o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Co ważne, zgodnie z art. 7aa ust. 8 ustawy o CIT przepis regulujący obowiązek i termin złożenia informacji CIT/KW stosuje się odpowiednio do podatnika (czyli spółki objętej estońskim CIT) utworzonego z przekształcenia w taką spółkę także spółki niebędącej osobą prawną.
Niewątpliwie spółka jawna jest spółką niebędącą osobą prawną. Niemniej przepisy ustawy o CIT mają również zastosowanie do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne, a zarazem spółka jawna nie złoży skutecznie informacji CIT-15J o podatnikach podatku dochodowego posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Przyjmując jednak sytuację, w której spółka jawna, nie była wcześniej podatnikiem klasycznego CIT (bo była po prostu spółką jawną wyłącznie osób fizycznych) przekształca się w spółkę podatnika CIT, która poza tym może wybrać opodatkowanie ryczałtem (przykładowo w spółkę z o.o.), co zresztą od razu czyni to wystąpi obowiązek rozpoznania dochodu z przekształcenia oraz podatku należnego w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Innymi słowy, spółka powstała w wyniku przekształcenia ze spółki jawnej (niebędącej podatnikiem CIT) także powinna rozpoznać dochód z przekształcenia i w tym celu powinna złożyć informację CIT/KW. Ale przecież na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem w miejsce tej spółki (w sytuacji przekształcenia) funkcjonowała jeszcze powyższa spółka jawna, które nie rozliczała w ogóle podatku CIT i nie składa deklaracji CIT-8 do której mogłaby zostać załączona informacja CIT/KW.
Dlatego też, w takim przypadku ustawa o CIT wprowadza odmienny termin na złożenie informacji CIT/KW, a mianowicie podatnik estońskiego CIT utworzony z przekształcenia w spółkę spółki niebędącej osobą prawną (tu: spółki jawnej) wykazuje przychody, koszty oraz dochód z przekształcenia w deklaracji z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, czyli deklaracji CIT-8 (a nie deklaracji CIT-8E z art. 28r ustawy o CIT) składanej do końca trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Z istotnym zastrzeżeniem, że nasze Stowarzyszanie Podatników Estońskiego CIT podziela liberalizujący pogląd, o którym więcej tutaj:
– zawężający stosowanie przepisów art. 7aa ustawy o CIT dotyczących korekty wstępnej oraz o dochodu z przekształcenia wyłącznie do tych spółek powstałych z przekształcenia (tu: spółek jawnych niebędących podatnikami CIT), które od początku wybrały opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, przy założeniu, że przekształcana w spółkę wybierającą estoński CIT spółka jawna była zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie przepisów o rachunkowości, gdyż na przykład jej przychody przekroczyły równowartość dwóch milionów euro w roku podatkowym.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.